Zamak Nedir?

Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0 Posta tarihi: 28 Kasım 2020

ZAMAK TARİHÇESİ

1920’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki New Jersey Zinc şirketi Zamak’ı yarattı . Zamak adı , onu oluşturan malzemelerin ilk harflerinin birleşmesiyle oluşan Almanca bir kısaltmadır: Z inc, A luminum, M agnesium ve Copper ( K upfer).

1926’da New Jersey Zinc, zamak 1’in ilk alaşımının patentini aldı ve marka olarak kabul edildi. Daha sonra, yeni zamak alaşımları için ek patentler sundu : zamak 2, zamak 3, zamak 5, zamak 7 ve zamak 8.

1960 yılında Zamak , endüstriyel olarak büyük seri çinko alaşımı enjeksiyon ve döküm demirde pres dökümde kullanılmaya başlandı.

ZAMAK NEDİR?

Zamak , kendi başına bir metal değildir, çinko bazlı metallerin alüminyum, magnezyum ve bakır ile birleşiminden oluşan bir malzemedir. Bu alaşımın sonucu (metallerin kombinasyonu), yüksek hassasiyet ve detayların tekrarlanabilirliği ile basınçlı enjeksiyonla Zamak parçaları oluşturmak için kullanılan çok yönlü bir malzemedir. Sertliği, yüksek gerilme direnci, plastik şekil değiştirebilirliği ve iyi şekillendirilebilirliği vardır. Zamak kromlanabilir, boyanabilir ve işlenebilir.

Zamak , elektronik konektörlerin yanı sıra telekomünikasyon ekipmanı ve el bilgisayarları için şasi, raflar ve korumalara karşı korumanın yanı sıra mükemmel elektrik performansı sağlar.

Öyle demir dışı renk ve teklifler gümüş gibi bir görünüm onun gri, ama aynı kolaylıkla gümüş kadar kirli almaz. Çok dayanıklıdır ve sürtünme ve şoka dayanır.

Zamak , daha sonra otomobil parçaları, inşaat, elektrik, elektronik, spor ve dekorasyon ürünleri, giyim, çanta ve telefonda kullanılabilecek parçaları üretmek için kullanılır.

Otomotiv endüstrisi, güvenlik parçaları, muhafazalar, bağlantı çubukları vb. İçin demir içermeyen metal enjeksiyon kullandığından , Zamak’ın önemli bir tüketicisidir .

Öte yandan, pirinç gibi alışılagelmiş malzemelerin maliyeti, Zamak’ın hırdavat sektöründe ve ayrıca Zamak’ın daha uygun maliyetli imalat maliyetleri nedeniyle deri aksesuarların metal parçalarında yaygın olarak kullanıldığı kuyumculuk sektöründe kullanımını teşvik etmiştir. estetik sonuçlar.

Zamak, Zamak enjeksiyon firmaları için oldukça karlı bir ürün haline gelmiştir .

ZAMAK KULLANIMININ AVANTAJLARI

% 100 geri dönüştürülebilir bir malzemedir

Uygun fiyatlarla satın alınabilir

Mükemmel özellikler

ÇİNKO ALAŞIMLARININ TEMEL ÖZELLİKLERİ:

Yüksek mukavemet ve sertlik

Mükemmel elektriksel ve termal iletkenlik

Minimum hammadde maliyeti

Yüksek boyutsal doğruluk ve kararlılık

Mükemmel duvar kalınlığı olanakları

Yüksek kaliteli kaplama

Olağanüstü korozyon direnci

Zamak parçalarının ve basınçlı döküm parçalarının imalatı birçok avantaja sahiptir.

Zaman tasarrufu

Maliyet azaltma

Alüminyum enjeksiyonla üretilen parçalara kıyasla Zamak parçalarında daha iyi son kat

Zamak’ın basınç altında enjeksiyonu, büyük hacimlerde parçaların yüksek hassasiyetle üretilmesine izin verir.

Daha hızlı enjeksiyon döngüleri

Zamak, 400-420ºC’de erir ve dönüştürmek için daha az enerji tüketimi gerektirir.

Zamak ile üretilen parçalar daha iyi yüzey işlemlerine (boyalar, kromlar ve çinko kaplama) izin verir.

Parçaların imalatı için Zamak enjeksiyonu, parçaların detaylarının yeniden üretilmesini kolaylaştırır

İşleme ve enerji tasarrufu

Kullanıma göre renk değiştirmez

ZAMAK TÜRLERİ

Endüstride en çok kullanılan Zamak türleri ve genel uygulamalar şunlardır:

Zamak 2 : Bakır 2.7-3.3 / Magnezyum 0,06-0,04 / Alüminyum 3.8-4.2’ye sahiptir ve geri kalan oluşmaktadır Çinko . Kalıp imalatında, örneğin ayakkabı ve otomobil çamurlukları için Zamak parçalarının kalıplarında kullanılır .

Zamak 3: Bakırdan Oluşur 0.00-0.10 / Magnezyum 0.03-0.06 / Alüminyum 3.9. Gerisi Çinko. Zamak 3 , pratik olarak Bakır içermediği için en kararlı alaşımdır. Bu nedenle karmaşık detaylara, keskin konturlara ve yüksek zorluk derecesine sahip parçaların oluşturulması için en çok tavsiye edilenidir.

Zamak 5 : Bu Zamak alaşımında Bakır 0.70-1.10 / Magnezyum 0.03-0.06 / Alüminyum 3.9-4.3 bulunur, geri kalanı Çinko enjeksiyondur . Yaklaşık% 1 Bakır içererek mukavemetini, sertliğini ve korozyon önleyici özelliklerini geliştirir. Zamak 5 karbüratör uygulanabilen en enjekte eritme kolaylığına ek olarak boyutsal stabilite için kullanılan alaşım, su pompaları ve benzin olan.

Zamak 7 : Düşük Magnezyum içeriği ve% 0,005 /% 0,020 Nikel ilavesi nedeniyle önceki alaşımlardan farklılık gösterir, düşük yüzey gerilimi sağlar ve kalıp döküm kolaylığını arttırır. Aspiratörler, meyve sıkacakları ve diğer ağır iş parçaları gibi aletleri yapmak için kullanılır.

Zamak 8 : ZA-8, çinko alaşımı ve alüminyum, diğer Zamak alaşımlarından önemli ölçüde daha fazla alüminyum içerir. ZA-8 yaklaşık% 8,4 alüminyum içerir ve sıcakta eriyen tek ZA alaşımıdır; bu, bir bileşen için malzeme seçerken önemli bir husustur.

Zamak 10: Hattın en ekonomik olanı. Genelde iyi bir bitiş gerektirmeyen Zamak parçaları yapmak için kullanılır .

Zamak AZC : Bu alaşım evlerde çanta süsleri, ayakkabılıklar, sırt çantaları, anahtarlıklar ve bazı ev parçaları gibi Zamak süs parçalarının yapımında kullanılır .

Avrupa’da en yaygın kullanılan Zamak alaşımı ZAMAK-5, ABD ve Çin’de ise ZAMAK-3’tür.

Alüminyum Yerine Zamak Kullanmak İçin 12 Neden ;

 1. Oldukça karmaşık geometrilerin enjeksiyonu
 2. Yüksek boyutsal kararlılık
 3. 0º’ye yakın açılarda enjeksiyon
 4. Alüminyum kalıplara göre çalışma ömrü% 500 daha uzun olan kalıplar
 5. Daha düşük takım maliyetleri
 6. Daha hızlı enjeksiyon döngüleri
 7. Enjeksiyon sonrası işlemede tasarruf
 8. Enjeksiyon işleminde iplik üretimi
 9. Yüzey işlemlerinde kolaylık (boyama, kromlama, çinko kaplama vb.)
 10. Çevre dostu: Zamak enjeksiyonu ile kirlilik ve sera gazları en aza indirilir
 11. Toksik olmayan
 12. % 100 geri dönüştürülebilir

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir