CNC Frezeleme

CNC Freze Hizmeti

CAD – PDF dosyalarınızı yükleyin, CNC İşleme teklifi alın ve parçalarınızı 5 dakikadan daha kısa sürede üretime başlatın.

CNC FREZELEME (İŞLEME MERKEZİ) HİZMETLERİ

3 Eksenli CNC freze (işleme merkezi) sistemi 3 doğrusal serbestlik derecesine sahiptir: X, Y ve Z ekseni. Basit geometrilere sahip parçaların imalatında kulanılır.

3+ 2 Eksenli CNC freze (işleme merkezi) sistemleri 5 doğrusal harekete sahiptir. X,Y ve Z ekseni üzerinde hareketlerin yanında herhangi bir yönden yaklaşmak için A ve B eksenleri de hareketli durumdadır. Başka bir tabirle bir parçanın 5 farklı geometrisini tek seferde işleme imkanı sunar.

Daha fazla eksenin daha iyi olup olmadığı sorusu, uygulamada üretilecek bileşene bağlıdır.

CNC Freze İşleme Prensibi

CNC işleme, 3 & 5 CNC eksenli sayısal kontrol tezgahları ve freze tezgahları kullanır. Bu makineler bilgisayar tarafından otomatikleştirilmekte ve kontrol edilmektedir. İşleme, malzemenin çıkarılmasından oluşur; CNC freze makineleri ayrıca, bitmiş kısmı elde etmek için kaydedilen dosyalara göre malzemelerin kesilmesi için kullanılır.

CNC İşleme Operasyonu

Bilgisayara girilen 3B dosya, üç boyutlu frezelemenin parçayı elde etmesini sağlayan frezeleme makinesinin kesici aletini kullanarak kütleyi kesen freze tezgahının seyrini belirlemeye izin verir

CNC İşlemenin Ana Aşamaları

Uygun yazılımı kullanarak istenen parçanın bir dijital dosyasını oluşturun: CAD / CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım / Bilgisayar Destekli Üretim). Bu dosya bitmiş parçanın boyutlarını ve geometrisini belirler.

CNC makinesini bilgisayara bağlayın: giriş dosyası freze makinesini otomatik olarak kontrol eder.

Hidrolik kelepçeyi kullanarak yerinde tutulan malzeme bloğunu makineye yerleştirin.

Frezeleme makinesini çalışmaya bırakın, bu istenen malzemeyi malzemeden keser.

Parçayı çıkarın ve gerekirse yeni bir blok yerleştirin.

Son işlem (parlatma, boyama vb.)

CNC Frezeleme İşlemenin Avantajları

Seri üretim için tek bir ayar ile karmaşık geometriler işleyin

Kısa termin süreleri bağlı uygun fiyat

Operasyon arasındaki geçişler azaldığından ; yüksek parça hassasiyeti

Yüksek kesme hızları , düşük takım titreşimleri için daha kısa kesme takımları kullanabilme

Üstün yüzey işlemleri ve üstün kalite avantajlarına sahiptir.

CNC Freze Parçaları Toleransı

CNC freze işlemi ile işlenen parçalar yüksek hassasiyete sahiptir. Ekonomik işleme hassasiyeti IT9-IT7 ve yüzey pürüzlülüğü Ra ise 12,5-1,6um. Yüksek işleme hassasiytli bileşenler IT5’e ve yüzey pürüzlülüğü Ra 0,20um’a kadar ulaşabilir.

Çoklu Eksen İşleme

CNC İşleme hizmeti, basit 3 eksenli işlemenin yanı sıra oldukça karmaşık 6 eksenli işlemeye kadar yapılabilir. Bu, aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır:

3 Eksen CNC İşleme – Çoğu giriş seviyesindeki CNC işleme merkezlerinin 3-eksenli hareketleri vardır, Z ekseni yukarı ve aşağı hareket eden iş milini ifade eder ve X & Y ekseni sola ve sağa ve ileri ve geri hareketine işaret eder. Bu eksenlerin modern bir CNC fabrikasında yapılandırılmasının çeşitli yolları vardır.

4 Eksen CNC İşleme – 4 eksenli bir CNC İşleme merkezi, daha önce listelenen normal X, Y ve Z eksenlerine sahiptir, ancak ek bir eksene de sahiptir. Bu eksen X ekseni etrafında döner ve bir servo motor tarafından kontrol edilir.

5 Eksen CNC İşleme- 5 eksenli bir CNC İşleme merkezi, oldukça karmaşık bileşenlerin üretimine izin veren oldukça gelişmiş bir makinedir. Y ekseni etrafında dönen ek bir B ekseni ile 4 eksenli bir makinenin tüm eksenlerine sahiptir. Bu aynı zamanda servo kontrollü bir eksendir ve yüksek rpm’de dönmez, bu nedenle işleme dönüşü olarak çalışamaz.

6 Eksen CNC İşleme – Altı eksenli bir makine ileri üretime izin verir ve üretim hızında önemli bir artış sağlayabilir. Tipik makineler, olağan X, Y ve Z eksenleri ile ayarlanmış bir portal stiline sahiptir, ancak freze kafası, benzersiz yetenekler sunan başka bir dönme eksenine sahiptir.

Sizin için doğru CNC işleme seçeneği hangisi?

CNC fabrikaları çok çeşitli avantajlar sunar ve yukarıda listelenen makinelerin aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı stil ve konfigürasyon vardır. Türkmaksan, çeşitli işleme zorluklarınızı çözecek çok çeşitli frezeleme makineleri sunar. Bir sonraki freze makineniz sadece bir tık uzaklıktadır.

Hizmet yelpazemiz, planlama ile üretim arasında uzanır .Projenizin her adımında alanında uzman mühendislerden oluşan ekibimiz ile yönetilen hizmetlerden faydalabilirsiniz.