Plastik Dişli İmalatı Nasıl Yapılır?

Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0 Posta tarihi: 13 Eylül 2019

Plastik Dişli İmalatı Nasıl Yapılır?

Plastik dişliler yaklaşık yarım asırdan beri  düşük  güc  gerektiren uygulamarda kullanılıyordu. Gelişen kalıplama teknolojileri ve yüksek performanlı reçineler ile birlikte yeni malzemelerin geliştirilmesi şimdiye kadar metal dişlilerle sınırlı olan alanlarda plastik dişlilerin kullanımında büyümeye yol açmıştır.

Bugün arabaların toplam hacminin % 50 sini , toplam ağırlığının % 10 unu oluşturan plastik malzemeler ilerleyen yıllarda gelişen malzemeler sayesinde daha çok büyüme sağlayacaktır.

Tasarımcıların plastik, toz metal gibi yeni malzemeler üzerinden çalışmaları başarılı gelişmeler kaydederse diş teknolojisinde başka bir evrim geçirebilir.

 

Plastik  dişli imalat yöntemleri nelerdir ?

Maag ,Fellow Ve Azdırma yuvarlanma metodları ile dişli açılır. Metal malzemeler en çok kullanılan yöntemlerdendir.

Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi ile plastik dişli üretimi kalıplaması yapılan dişlilerin enjeksiyon makinalarında basılması ile üretilir.Yüksek adetlerde en uygun ve hızlı yöntemdir.

3D Baskı yöntemiyle plastik dişli imalatı  3 boyutlu printerlarda düşük adetli ürünler için veya prototip üretimi için en uygun ve en hızlı yöntemdir.

Plastik dişli nerelerde kullanılır? Plastik dişli avantajları nelerdir?

Özellikle ses ve maliyet azaltmanın önemli  faktör olduğu uygulamalarda çok avantajlıdır. Mükemmel ses sönümleme özellikleri  ile metal dişlilere göre üç kat daha sessizdir.

Plastiğin atıl özelliği, bu dişlilerin metal dişlilerin hızlı bir şekilde aşındığı su  veya kimyasal bazlı uygulamalar için uygun olmasını sağlar. Plastiğin içsel kayganlığı ayrıca bu tür parçaları, yarı iletken imalat, gıda işleme ve ilaç gibi hassas uygulamalarda, yağ ve diğer yağlama maddelerinin nihai ürünü kirletebileceği durumlarda da kullanılır.

Plastiğin algılanan dezavantajları kullanım alanlarına göre avantaj sağlayabilir. Örneğin, plastiğin yapısal esnekliği, makineyi çalıştırırken dişli dişleri arasında önemli yük paylaşımına neden olur; Bu nedenle plastik dişliler genellikle beklenenden daha iyi performans gösterir.

Diğer sorularınız ve plastik dişli ihtiyaçlarınız için TÜRKMAKSAN’ın üretim uzmanları ile iletişime geçin

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir