Paslanmaz Çelik Ürünler Nasıl Üretilir?

Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0 Posta tarihi: 19 Haziran 2020

Paslanmaz Çelik Nasıl Yapılır?

Paslanmaz çelik üretimi genellikle çok yüksek sıcaklıklar içerir.304 kalite paslanmaz çeliğin nasıl mükemmel korozyon direncine sahip olduğu veya tavlanmış ve gerilimi giderilmiş 430 paslanmaz çeliğin inanılmaz derecede yüksek sertliğe sahip olduğu gibi farklı paslanmaz çelik türlerinin özelliklerini zaten biliyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, birçok insanın sahip olduğu yaygın bir soru: “Paslanmaz çelik nasıl yapılır?”

Türkmaksan  paslanmaz çelik külçe veya tel üretmezken, üretim ekibi günlük olarak paslanmaz çelik metal ile çalışmaktadır. Farklı paslanmaz çelik türleriyle nasıl çalışılacağını anlamanın bir kısmı, nasıl yapıldığını ve nasıl değiştirilebileceğini bilmektir.

İşte paslanmaz çeliğin nasıl yapıldığına dair kısa bir açıklama.

Paslanmaz Çelik Nedir?

Paslanmaz çeliğin nasıl yapıldığını açıklamadan önce, paslanmaz çeliğin ne olduğunu ve onu düz çelikten neyin farklı kıldığını bilmek önemlidir. En temelde, paslanmaz çelik, bir demir alaşımı ve düz demir veya çeliğe (sadece demir ve karbon) daha korozyona karşı daha dirençli olan birkaç başka elementtir (nikel, krom, molibden ve karbon gibi).

Nikel, krom ve diğer katkı maddeleri gibi bu paslanmaz çelik elemanlar, pas oluşumuna direnen ve parlak, yansıtıcı bir yüzey oluşturan pasif bir oksit tabakası verir. Paslanmaz çeliğin parlak yüzeyinin düz çeliğe kıyasla kararması çok zordur, bu yüzden buna “paslanmaz” çelik denir.

İşlenmemiş içerikler

Paslanmaz çelik metal, nikel, demir cevheri, krom, silikon, molibden ve diğerlerinin hammaddeleri birlikte eritildiğinde oluşur. Paslanmaz çelik metal, bir araya getirildiğinde güçlü bir alaşım oluşturan çeşitli temel kimyasal elementler içerir.

Paslanmaz çelik elemanların farklı oranları – demir, nikel, krom, molibden ve karbon (diğerleri arasında) – paslanmaz çelik türünü belirler. Demirin diğer malzemelere oranı, koruyucu oksit tabakasının ne kadar güçlü olduğunu, metalin belirli aşındırıcılara ne kadar dirençli olduğunu ve birkaç diğer mekanik özelliği (sertlik, erime noktası, kesme modülü, vb.) Etkiler.

Paslanmaz çelik bileşenlerin bu farklı oranları, farklı tipte paslanmaz çelik alaşımları üretir. Her benzersiz kombinasyon 304 kalite paslanmaz, 316 kalite paslanmaz veya 420 kalite paslanmaz çelik gibi “paslanmaz çelik” sınıfı olarak adlandırılır.

Paslanmaz Çelik Nasıl Yapılır?

İlk olarak, paslanmaz çelik yaparken, üretici tam olarak hangi tip paslanmaz çelik yapmak istediklerini belirlemelidir. Bu önemlidir, çünkü yapmak istedikleri paslanmaz çelik derecesi, demir, karbon, nikel vb. Gibi karışımda bulunacak paslanmaz çelik malzemelerin oranını etkileyecektir. Bu oranlar her zaman tam değildir – bazen, bunlar çünkü karışımdaki her bir elementin saflığındaki kaçınılmaz varyans riski nedeniyle bir aralıktayız.

Üretim Süreci: Paslanmaz Çelik Nasıl Yapılır

Hammaddeler toplandıktan sonra, geri kalan paslanmaz çelik üretim süreci başlayabilir. Temel adımlar şunlardır:

Hammaddelerin Eritilmesi. Farklı paslanmaz çelik malzemeler bir fırına (tipik olarak modern paslanmaz çelik imalat uygulamaları için bir elektrikli fırın) yerleştirilir ve erime noktalarına ısıtılır. Metalupermarkets.com ve diğer kaynaklara göre bu işlem 8 ila 12 saat arasında sürebilir . Metal eriyince paslanmaz çelik imalatı bir sonraki adıma geçebilir.

Fazla Karbonun Uzaklaştırılması. Erimiş malzeme fazla karbonu uzaklaştırmak için vakumlu oksijen dekarburizasyon (VOD) veya argon oksijen dekarburizasyon (AOD) sistemine yerleştirilir. Ne kadar karbonun çıkarıldığına bağlı olarak, bu işlem alaşımın standart veya düşük karbonlu bir varyantı ile sonuçlanabilir – örneğin 304’e karşı 304L paslanmaz çelik . Bu, nihai ürünün gerilme mukavemetini ve sertliğini etkileyebilir.

Ayarlama veya Karıştırma. Nihai ürünün kalitesinin ince ayarını yapmak için erimiş çelik, belirli paslanmaz çelik bileşenlerin karışımdan dağıtılmasına ve / veya çıkarılmasına yardımcı olmak için karıştırılabilir. Bu, paslanmaz çeliğin aynı kalitede olmasını ve son kullanıcıların (Türkmaksan  gibi) gerektirdiği özellikleri karşılamasını sağlar.

Metali Şekillendirme. Paslanmaz çelik soğumaya başladığında, çelik hala kristalleşme sıcaklığının üzerindeyken sıcak haddeleme ile başlayarak çeşitli şekillendirme işlemlerinden geçirilir. Sıcak haddeleme çeliğin kaba bir şekle girmesine yardımcı olur ve genellikle metal kütük veya blum oluşturmak için kullanılır. Metal çiçek veya hassas boyutlardaki kütükler oluşturmak için paslanmaz çelik soğuk haddelenmiş olabilir.

Isıl İşlem / Tavlama. İç gerilmeleri hafifletmek ve paslanmaz çeliğin mekanik özelliklerini değiştirmek için tavlanabilir (kontrollü koşullar altında ısıtılabilir ve soğutulabilir). Tavlanırsa, çeliğin kireçten arındırılması gerekebilir, böylece koruyucu oksit tabakası tehlikeye girmez.

Kesme ve Şekillendirme. Tavlama işleminden sonra paslanmaz çelik, uygulama için ideal bir nihai ürün oluşturmak üzere çeşitli kesme ve şekillendirme işlemlerinden geçirilir. Paslanmaz çeliği kesmek için kullanılan özel işlemler kütük / blumun boyutuna ve şekline ve istenen nihai ürüne bağlı olarak değişecektir. Örneğin, kalın metal plakalar yapılırsa çelik büyük metal makaslarla mekanik olarak kesilebilir. Bu arada, daha ince metal saclardan şekilleri kesmek için CNC zımba veya lazer kesme makineleri kullanılabilir. Türkmaksan ‘in üretim ekibi genellikle kesme lazerleri ve CNC delme makineleri kullanarak sac levhalardan özel metal kesikler oluşturur.

Yüzey Cilası Uygulama. Paslanmaz çelik üreticisi, diğer üreticilere göndermeden önce paslanmaz çelik kütüklerine, çiçeklerine veya tellerine farklı yüzey kaplamaları uygulayabilir. Uygulanan özel kaplama çeliğin kullanım amacına bağlı olarak değişecektir – ancak en yaygın yüzey kaplamalarından biri, safsızlıkları gidermek ve daha pürüzsüz hale getirmek için yüzeyi zımparalamaktır.

Kalite kontrol

Paslanmaz çelik bir sepet veya ürünü bitirmeden önce, Türkmaksan ‘deki mühendisler her tasarımda sonlu eleman analizleri yaparlar. Kalite kontrolünü korumak için Türkmaksan , Autodesk’ten en üst düzey SOLİDWORKS yazılımı kullanmaktadır, çünkü yalnızca birkaç dakika içinde inanılmaz derecede hassas simülasyonlar sağlar – manuel test işlemlerine kıyasla önemli ölçüde zaman, işçilik ve malzeme tasarrufu sağlar.

Bu SOLİDWORKS analiz sürecinde , Türkmaksan mühendisleri yazılımı farklı sıcaklıklarda ve belirli kimyasallara maruz kaldıktan sonra sepet üzerinde farklı ağırlık dağılımlarını simüle etmek için programlayabilirler.

Bu etkileri test ederek, Türkmaksan ‘deki ekip işi bitirmeden önce potansiyel sorunları tespit edebilir ve müşterinin en yüksek kalitede paslanmaz çelik bir sepet almasını sağlar.

Türkmaksan Paslanmaz Çelik İmalatı

Türkmaksan , paslanmaz çelik teller ve şirket içinde sac metal üretmez. Bunun yerine, Türkmaksan , Amerika’daki çeşitli paslanmaz çelik üreticileriyle birlikte çalışarak bir an önce her türden yüksek kaliteli paslanmaz çelik alaşımını tedarik ediyor. Türkmaksan  ekibi, Türkmaksan’in Baltimore, Maryland fabrikasında% 100 Amerikan yapımı özel tel ve sac metal sepetler üretmek için Amerikan yapımı çelik ile çalışmaktan gurur duyuyor.

Türkmaksan , yüksek kalite paslanmaz çelik malzemelerle ve en üst kalite kontrol yöntemleriyle yıllarca dayanacak şekilde üretilmiş özel çelik tel formları üretmektedir.

Türkmaksan’in paslanmaz çelik ürünlerimizi nasıl ürettiğini mi merak ediyorsunuz? Veya üretim uygulamanız için özel bir tel formuna mı ihtiyacınız var? Eğer öyleyse, bugün Türkmaksan  ekibine ulaşın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir