Döküm
Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0 Posta tarihi: 14 Kasım 2019

Bir an için 6.000 yıldan fazla süren ve bugün hala çok değerli olan bir üretim tekniğini hayal edin ‘’Metal Döküm’’. Sadece kullanılan metal türleri evrimleşmiştir – MÖ 4.000 yıllarında altından bronz ve bakır (bilinen en eski döküm, Mezopotamya’dan 5000 yıllık bir bakır kurbağadır). Sonuçta, tarih öncesi zamanlardan bu yana, uygarlığın ilerleyişi, bu süre zarfında en çok kullanılan metal döküm işlemlerinden sonra geçildi.Bakır Çağı, Bronz Çağı, Demir Çağı.

Elbette yıllar boyunca teknik gelişmeler kaydedilmiştir, ancak temel ilkeler aynı kalmıştır.

Neden döküm?

Döküm, metalin dökülerek ürün haline getirme işlemini kolaylaştırır. Temel olarak, erimiş metal istenen bir ürünün kalıbı oluşturmak için bir kalıba dökülür. Deseni veya parçayı çıkarmak için, desen yüzeylerinde genellikle hafif bir konik kullanılır. Gerekirse, döküm içindeki geçişler veya boşluklar, kalıp çıkarıldıktan sonra döküm kutusu doldurularak yapılır.

Döküm, daha az bileşenle ve daha az parçanın bir araya getirilmesiyle sonuçlanır. Bu, genel fiyatta düşüş anlamına gelir çünkü daha az işleme gerekir. Ayrıca, dökümün çok yönlülüğü tartışılmazdır.

Alüminyum döküm avantajları

Bakır Çağı, Bronz Çağı, Demir Çağı,Bu günlere “Alüminyum Çağı” denmese de, çok iyi olabilirdi. Günümüzde hafif ve sağlam olması için alüminyum çok yaygın kullanılmaktadır.Ticari alüminyum ürünleri tencere ve çeşitli dekoratif eşyaların dökümleriyken, döküm alüminyumun modern uygulamaları daha az işleme gerektiren ve çekici, çok pürüzsüz son yüzeye sahip ince duvarlı mahfazalar içermektedir.

Alüminyum yalnızca uygun bir parça fiyatı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda işleme gereksinimlerine bağlı olarak hızlı işleme süreleri ile yüksek hacimli üretim sağlar.

En önemli üç döküm yöntemine – kalıp döküm, kalıcı kalıp döküm ve kum döküm , alüminyum kullanıldığında her üç işlemin de faydalarının büyüdüğünü unutmayın. Yüksek basınç altına alınamayan demirdir, bu yüzden kum dökümü demirin tek döküm seçeneğidir.

Kum döküm ve döküm

Diğer ikisi arasına giren kalıcı / yarı-kalıcı kalıp yöntemine değinmeden önce, kum kalıbı ve çelik / metal kalıbı incelemesi iyi bir başlangıç sağlar.

Kum kalıba döküm, özellikle alüminyum olmak üzere birçok ürün üretmek için en çok kullanılan döküm yöntemidir. Bir desen ince bir kum karışımına bastırılır. Bu, metalin içine döküleceği kalıbı oluşturur.

Metal kalıp döküm için, erimiş metal çelik bir kalıba baskı yapılır. Kalıp dökümü, daha az işleme ve son işlem gerektiren tam olarak şekillendirilmiş parçalar için mükemmeldir.

Kum döküm ve metal kalıp döküm karşılaştırılması

  • Alaşım : Kum dökümünde (örneğin 319 veya 356 alaşımı) kalıp dökümüyle mümkün olmayan farklı alaşımlar kullanılabilir. Tüm alaşımlar, ürün bazında farklı güç ve özelliklere sahiptir.
  • Hız: Bir saat içinde kum dökümünden çok daha fazla metal kalıp döküm yapılabilir, bu nedenle metal kalıp döküm normalde yüksek hacimli üretim için kullanılır.
  • Toleranslar: Döküm mekanik araç olduğundan, kum dökümünden daha sıkı toleranslar yakalanabilir
  • İşleme: Döküm işleminin maliyeti, daha az stok olması nedeniyle daha düşüktür ve bazı yüzeyler herhangi bir işleme gerekmeyebilir.
  • Takım: Çelik Döküm, çelik takım maliyetinde önemli bir artışa yol açar. Ancak, önceden yapılan ayarlamalara yapılan doğru yatırım, daha düşük toplam parça fiyatıyla sonuçlanır.
  • Maliyet: Kum dökümü Metal Kalıp çelik dökümden daha pahalı bir parça fiyat işlemidir, ancak kum dökümü küçük miktarlar ve prototipler, karmaşık tasarımlar ve dökümün kendisi çok büyük olduğunda daha ekonomik olabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir