DFM/A NEDİR
Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0 Posta tarihi: 14 Kasım 2019

Yeni bir ürün tasarımının bugün başarılı sayılması için, planlamasının, yapımında kullanılacak üretim sürecini de incelemesi gerekmektedir. Tasarımcılar, bir ürünün üretimini basitleştirirken, tasarımı basitleştirdiğinde ve genel kaliteyi korurken maliyetleri düşürmek için özel tasarım (DFM) yönergeleri kullanırlar. Aynı zamanda imalat ilkesi için tasarım terimini (DFMA) olarakta görebilirsiniz.

Genel olarak DFM’yi ve bunu uygulamanın en iyi yollarını kısaca gözden geçirelim. Basitçe söylemek gerekirse, DFM ürün tasarımının ve üretim yönteminin birleştirilmesidir. Ayrıca parça veya bileşen tasarımı için de geçerli olabilir; amaç, süreci basitleştirip optimize ederek her zaman işçiliği ve maliyetleri azaltmaktır.

DFM’de 5 ana unsur vardır:

  • Süreç
  • Tasarım
  • Malzeme
  • Kullanıldığı Yer/Alan
  • Uyum testi

DFM’nin etkinliğini artırılması için tasarım sürecinin başlarında uygulamak gerekir. Çünkü tasarım ilerledikçe, işlemler gittikçe daha pahalı ve uygulaması zor hale gelebilir.

DFM, bileşenlere bütünsel olarak tüm açılardan ve her seviyeden bakıp tasarıma meydan okumak anlamına gelebilir. Bu, tasarımın optimize edilmesini ve basitleştirilmesini sağlar, bu da ürünü yapmak için gereken süreyi ve envanteri azaltır.

Standardizasyonu en üst düzeye çıkarmak, yalnızca malzeme envanterini (ve maliyetleri) düşürmekle kalmaz, daha sonra ölçeklendirme gereksinimlerini de kolaylaştırır. Kullanım alanlarının incelenmesi, gerekli montaj işlemlerinin sayısının azaltılmaya yardımcı olabilir, bu nedenle iş akışı iyileştikçe kurulum süresi düşer.

Uyum ve test, özellikle karmaşık şekillerde çok önemlidir. Hizalamadaki bir hata parçalara ve / veya ekipmana zarar verebilir, üretkenliğe zarar verebilir veya belki de işleri tamamen sonlandırabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir