CNC İŞLEME SÜRECİNE GENEL BİR BAKIŞ

Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0 Posta tarihi: 29 Haziran 2020

CNC İŞLEME NEDİR? CNC İŞLEME SÜRECİNE GENEL BİR BAKIŞ

CNC işleme, önceden programlanmış bilgisayar yazılımının fabrika araç ve makinelerinin hareketini belirlediği bir üretim sürecidir. Proses, öğütücüler ve torna tezgahlarından değirmenlere ve yönlendiricilere kadar bir dizi karmaşık makineyi kontrol etmek için kullanılabilir. CNC işlemede, üç boyutlu kesim görevleri tek bir komut isteminde gerçekleştirilebilir.

“Bilgisayarlı sayısal kontrol” ün kısaltması olan CNC işlemi, işleme araçlarının kollar, düğmeler ve tekerlekler aracılığıyla komutlarını istemek ve yönlendirmek için ihtiyaç duyulan manuel kontrol sınırlamalarının aksine – ve böylece yerini alır. Seyirciye göre, bir CNC sistemi düzenli bir bilgisayar bileşenlerine benzeyebilir, ancak CNC işlemede kullanılan yazılım programları ve konsollar onu diğer tüm hesaplama şekillerinden ayırır.

CNC işleme, önceden programlanmış bilgisayar yazılımının fabrika araç ve makinelerinin hareketini belirlediği bir üretim sürecidir.

CNC İşleme Nasıl Çalışır?
Bir CNC sistemi etkinleştirildiğinde, istenen kesimler yazılıma programlanır ve bir robot gibi belirtildiği gibi boyutsal görevleri yerine getiren ilgili araçlara ve makinelere dikte edilir.

CNC programlamasında, sayısal sistemdeki kod üreteci, hata olasılığına rağmen, mekanizmaların kusursuz olduğunu varsayar; bu, bir CNC makinesi aynı anda birden fazla yönde kesmeye yönlendirildiğinde daha büyüktür. Bir takımın sayısal bir kontrol sistemine yerleştirilmesi, parça programı olarak bilinen bir dizi girdi ile özetlenir.

Sayısal bir kontrol makinesi ile programlar delikli kartlar aracılığıyla girilir. Buna karşılık, CNC makineleri için programlar bilgisayarlara küçük klavyeler üzerinden beslenir. CNC programlama bir bilgisayarın belleğinde tutulur. Kodun kendisi programcılar tarafından yazılır ve düzenlenir. Bu nedenle, CNC sistemleri çok daha geniş hesaplama kapasitesi sunar. En iyisi, CNC sistemleri hiçbir şekilde statik değildir, çünkü önceden varolan programlara gözden geçirilmiş kod yoluyla yeni istemler eklenebilir.

İçindekiler
CNC Makine Programlama
Farklı CNC Makineleri Türleri
CNC Makinesi Ne Yapabilir?
Hatalı CNC Makine Programlama
CNC MAKİNA PROGRAMLAMA
CNC’de, makineler sayısal kontrol yoluyla çalıştırılır, burada bir nesneyi kontrol etmek için bir yazılım programı belirlenir. CNC işlemenin arkasındaki dile dönüşümlü olarak G kodu denir ve buna karşılık gelen bir makinenin hız, ilerleme hızı ve koordinasyon gibi çeşitli davranışlarını kontrol etmek için yazılmıştır.

Temel olarak, CNC işleme, takım tezgahı işlevlerinin hızını ve konumunu önceden programlamayı ve bunları insan operatörlerinden çok az katılımı olan tekrarlayan, öngörülebilir döngülerdeki yazılımlarla çalıştırmayı mümkün kılar. Bu kabiliyetler nedeniyle, süreç imalat sektörünün her köşesinde benimsenmiştir ve özellikle metal ve plastik üretimi alanlarında hayati önem taşımaktadır.

Yeni başlayanlar için, bir 2D veya 3D CAD çizimi tasarlanır, bu daha sonra CNC sisteminin çalışması için bilgisayar koduna çevrilir. Program girildikten sonra, operatör kodlamada hata olmadığından emin olmak için bir deneme çalıştırması yapar.

Açık / Kapalı-Döngü İşleme Sistemleri
Pozisyon kontrolü bir açık döngü veya kapalı döngü sistemi ile belirlenir. Birincisi ile, sinyal kontrolör ve motor arasında tek bir yönde ilerler. Kapalı devre bir sistemde, kontrolör geri bildirim alma yeteneğine sahiptir ve bu da hata düzeltmeyi mümkün kılar. Böylece, bir kapalı döngü sistemi hız ve pozisyondaki düzensizlikleri düzeltebilir.

CNC işlemede, hareket genellikle X ve Y eksenleri boyunca yönlendirilir. Takım, sırayla, G kodu tarafından belirlenen kesin hareketleri kopyalayan step veya servo motorlar aracılığıyla konumlandırılır ve yönlendirilir. Kuvvet ve hız minimumsa, işlem açık döngü kontrolü ile çalıştırılabilir. Diğer her şey için, metal işi gibi endüstriyel uygulamalar için gereken hız, tutarlılık ve doğruluğu sağlamak için kapalı döngü kontrolü gereklidir.

CNC işlemede, hareket genellikle X ve Y eksenleri boyunca yönlendirilir.

CNC İşleme Tam Otomatiktir
Günümüzün CNC protokollerinde, önceden programlanmış yazılım ile parça üretimi çoğunlukla otomatiktir. Belirli bir parçanın boyutları, bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı ile yerine yerleştirilir ve daha sonra bilgisayar destekli üretim (CAM) yazılımı ile gerçek bir bitmiş ürüne dönüştürülür.

Herhangi bir iş parçası, matkaplar ve kesiciler gibi çeşitli takım tezgahlarını gerektirebilir. Bu ihtiyaçları karşılamak için günümüzdeki makinelerin çoğu birçok farklı işlevi tek bir hücrede birleştirmektedir. Alternatif olarak, bir kurulum birkaç makineden ve parçaları bir uygulamadan diğerine aktaran bir dizi robot elden oluşabilir, ancak her şey aynı program tarafından kontrol edilir. Kurulumdan bağımsız olarak, CNC işlemi parça üretiminde tutarlılık sağlar

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir