3D tarayıcı nedir?

3 boyutlu tarama hizmeti
Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0 Posta tarihi: 8 Kasım 2019

3D tarayıcılar ne için kullanılır?

3D tarama artık her zamankinden daha popüler ve dünyanın her yerindeki işletmeler üretkenliği artırmak, gereksiz maliyetleri ortadan kaldırmak ve yeni heyecan verici ürünler oluşturmak için bu çok yönlü teknolojiyi kullanıyor.

İster güçlü bir ters mühendislik çözümü arayan bir endüstri mühendisi olun, isterse protez oluşturmak için etkili bir yol arayan bir doktor olun, 3D tarama başarının anahtarıdır.

Bu makalede, 3D tarama teknolojilerini başarılı bir şekilde iş akışlarına entegre eden bazı endüstrilere bakacağız ve bunun olağanüstü sonuçlar elde etmelerine nasıl yardımcı olduğunu göreceğiz, böylece size en uygun 3D tarama çözümünü bulabilirsiniz.

Endüstriyel tasarım ve mühendislik

Yenilikçi 3D tarayıcılar, gerekli verileri hızlı ve hassas bir şekilde yakalayabilmeleri nedeniyle endüstriyel tasarım, mühendislik ve imalatta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu gelişmiş 3D cihazlar olmadan, ölçümler çok maliyetli ve zaman alıcı olabilen eski manuel yöntemlerle yapılırdı.

3D tarayıcılar ürün tasarımı, test, geliştirme, lansman ve bakım sonrası her aşamada kullanışlıdır, güçlü 3D tarama çözümleri iş akışını önemli ölçüde hızlandırır, maliyetli hatalardan kaçınmaya yardımcı olur ve verimliliği artırır.

Bu alandaki çeşitli uygulamalarda hangi 3B aracın en iyi olduğuna karar vermek için, taranacak nesnenin boyutunu ve özelliklerini dikkate almak önemlidir.

Örneğin, kamyonlar, trenler ve hatta uçaklar gibi büyük endüstriyel nesneler çok yönlü, sabit bir 3D tarayıcı ile taranabilir. Bu tip tarayıcılar minimum denetim ve etkileşim gerektirir, ve  kısa sürede doğru sonuçlar verir.

Uzun mesafeli sabit 3D tarayıcıyla büyük nesneleri ayrıntılı olarak yakalayın

Yukarıda listelenen örnekler kadar büyük olmayan nesneleri, yüksek çözünürlükte yakalanması gereken birçok karmaşık ayrıntıyla taramayı planlıyorsanız, elde taşınabilir bir 3D tarayıcıyı kullanamak iyi bir fikirdir . Bu 3B tarayıcılar esnek, kullanımı kolay ve küçük nesneler ile karmaşık geometrileri en yüksek hassasiyetle yakalar.

Elde taşınabilen bir 3D tarayıcı ile son derece hassas taramalar oluşturun

Ayrıca, elde edilen 3D verilerle ne yapılması gerektiğini kendi ihitiyaçlarınıza göre şekillendirin.Analiz, tersine mühendislik, 3D baskı ya da başka bir şey için kullanılacak mı? Hangi seçeneği tercih ederseniz edin, hızlı prototipleme, kalite kontrol ve daha birçok uygulama için güçlü 3D tarama yazılımı ile eşleştirmek çok önemlidir. Bazı üst düzey 3D tarayıcılar, kullanıcıları için daha da fazla imkan sunan, yaygın olarak kullanılan çeşitli CAD / CAM ve 3D modelleme yazılımlarıyla çalışmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Medikal endüstrisi

Sağlık sektörü, 3D taramayı sayısız üründe  büyük ölçüde kullandı. Araştırmada, hasta bakımında ve kişiselleştirilmiş tıbbi çözümlerin gelişmesinde önemli katkıları olmuştur. Hız, hassasiyet ve en önemlisi, çeşitli sabit ve taşınabilir 3D tarayıcıların güvenliği, dünyanın her yerinden tıp uzmanlarının bu öncü teknolojilerden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlayarak, yenilerini tasarımlar tasarlarken mevcut süreçleri önemli ölçüde geliştirmelerini sağlamıştır.

Tüm dünyada hastalar için sağlık hizmetlerini iyileştiren taşınabilir 3D tarama

Örneğin, 3D tarama sayesinde sağlık uzmanları artık zahmetsizce ve hızlı bir şekilde hastaların tüm vücut taramasını yapabilirler. Bu, sabit veya el tipi bir 3D tarama cihazı ile yapılabilir. Doktorlar daha sonra araştırma yapmak ve zaman içinde meydana gelen vücut ölçülerindeki değişiklikleri izlemek için tarama verileriyle çalışabilirler. Ayrıca 3D tarama, hastalardan çok daha kolay olan ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası verilerinin elde edilmesini ve karşılaştırılmasını sağlamıştır.

Sırt destekleri, implantlar, protezler ve hatta kişiselleştirilmiş tekerlekli sandalyeler gibi özel sağlık çözümleri oluşturmak da daha hızlı ve kolay hale geldi. Gerekli veriler bir 3D tarayıcı tarafından kolayca yakalanabilir, özel 3D yazılımlarda işlenebilir ve daha sonra bir freze makinesi veya bir 3D yazıcıyla üretime gönderilebilir.

Adli Tıp Kullanımı

Gelişmiş 3D tarama teknolojileri, taşınabilirliği, esnekliği ve doğruluğu nedeniyle adli tıpta da giderek daha popüler hale geliyor. Ve profesyonel 3D tarama çözümleri artık dünya genelinde polis teşkilatları, çoklu sigorta şirketleri ve hatta delil sunumu için mahkeme duruşmaları sırasında kullanılıyor!

Adli tıpta 3D tarama tamamen taşınabilirlik, esneklik ve doğruluk oranı yüksek olduğundan tercih edilebilir. Örneğin, yüksek doğrulukta ve doğrudan güneş ışığında bile hem iç hem de dış mekanlarda tarama yapabilen portatif bir 3D tarayıcı, adli veri toplama işini hiç olmadığı kadar kolaylaştırır

Fotoğraf, mezura vb. Dahil olmak üzere adli tıpta kullanılan geleneksel veri yakalama yöntemleriyle karşılaştırıldığında, 3D tarama, birkaç dakika içinde son derece hassas verileri yakalayabilen son derece güçlü bir teknoloji olduğunu kanıtlamıştır. Bu ileri teknolojiler çeşitli kanıtlar için kullanılır, örneğin deliller resmi olarak toplanmadan önce suç mahallinin tamamını veya ayrı kısımlarını yakalamak. 3D tarama aynı zamanda kurtarılan kanıtların dijitalleştirilmesini sağlamaktadır, sayısız suç senaryosunun yapılabileceği, analiz edilebileceği, vb. Simülasyonlar yaratabilir.

Elde edilen 3B taranmış verilere dayanarak elde edilen bulgular ve sonuçlar, yalnızca polis tarafından değil, aynı zamanda sigorta şirketleri tarafından da mahkemede kanıt olarak sunacakları kadar kesin ve güvenilirdir.

Arkeoloji ve Mirasın Korunması

3B tarama teknolojilerini birçok iş akışında uygulamış olan diğer alanlar arkeoloji ve mirasın korunmasıdır.

Arkeolojide ve mirasın korunmasında 3B tarama uygulamaları gerçekten sayısızdır. En son 3B teknolojiler, artık tarihi yeniden hayata döndürmek ve dünyadaki insanlara kolayca ulaşılabilmesini sağlamak için şimdiye dek hiç olmadığı kadar fazla. Kazı sırasında ortaya çıkan küçük bir parçadan yeniden yapılanma eşyalarından yüzlerce sergiye sahip çevrimiçi müzeler yaratmaya kadar, 3D tarama teknolojileri, arkeoloji ve mirasın korunması hakkında koruma, sergileme ve öğrenme biçimimizi kökten değiştiriyor.

Sanat tasarımı

Filmlerde görsel olarak çarpıcı özel efektler oluşturmak, sürükleyici, ultra gerçekçi VR uygulamaları geliştirmek ve hatta güzel bir gece elbisesi tasarlamak için kullanılan 3D tarama, hayallerinizi tamamen yeni bir şekilde gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olur.

Küçük öğeler veya iç dekor parçaları veya mücevherler gibi karmaşık ayrıntılara sahip nesneler için, canlı renkler ve benzersiz hassasiyetle 3D modeller oluşturabilen ve taranması zor yüzeylerden korkmayan yüksek hassasiyetli bir 3D tarayıcı seçin.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir