3D Baskının Gelişim Evreleri

Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0 Posta tarihi: 8 Ekim 2019

3D Baskı Nedir?

Genel olarak, 3B baskıyı “üç boyutlu bir dijital modelden fiziksel bir nesne yapma işlemi, tipik olarak art arda bir malzemenin birçok ince katmanını bırakarak” olarak tanımlayabiliriz.

Bununla birlikte, 3D baskı terimi zaman içinde gelişti:

1986: Prototip Uygulamaları için 3D Baskı

Ürün tasarımını optimize etmek ve gelişimin ilk aşamalarını hızlandırmak için CAD verilerini kullanarak 3D baskı kavramı yeni bir şey değil.

1980’lerde yapılan bir dizi 3 boyutlu baskı gelişmesinden sonra, Stereolithography (SLA) aparatı için ilk patent 1986’da 3D Systems Corporation’dan Charles (Chuck) Hull tarafından yayınlandı. Hull ayrıca STL veya Standart Tesselation Dili programlama dosya formatını da geliştirdi. Sonraki birkaç yıl, Hızlı Prototipleme (RP) teknolojisinin,  (SLS) ile Austin Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’ndeki Texas Üniversitesi tarafından “nesnelerin mekanizmasını kullanarak tozdan nesnelerin yaratılma işlemi olarak tanınmasıyla” önemli adımlar attığını gördü. atomik difüzyon ”. Ayrıca Carl Deckard tarafından şampiyon olan SLS’nin patenti 1989 yılına kadar yayınlandı.

3D baskı işlemi ne olursa olsun, Hızlı Prototiplemenin (RP), tam üretim takımlarına yatırım yapmadan önce birden fazla tasarım yinelemesi oluşturmak için sağladığı faydalar, on yıllardır takdir edilmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, yenilikçiliği kolaylaştırmak, tasarım döngüsünü azaltmak ve yeni ürünlerinin pazarlanmasını hızlandırmak için prototip kullanıyor.

Endüstriyel Uygulamalar: Temel Vs. Yüksek son 3B Baskı

Bir proje için seçilen 3B baskı teknolojisinin türü, amacına göre belirlenir. amaç, veya son başvuru.

Proses uygunluğu, işlevsel gereksinimlere bağlı olarak ürün geliştirme aşamaları boyunca değişebilir – yani modelin sadece son ürün gibi görünmesi gerekiyor mu, yoksa bir üretim parçasının maruz kalacağı çevresel koşullara dayanacak şekilde mi üretilmesi gerekiyor?

Bu nedenle, endüstriyel 3D baskı iki farklı alana ayrılabilir  prototipler için kullanılan  3D Baskı ve daha yüksek kaliteli son parçalar için 3D baskı, düşük hacimli üretim için fonksiyonel, hassas tasarımlı parçalara yöneliktir.

3D baskı pazarının yapısı bu farklılığı yansıtıyor ve düşük maliyetli 3D mürekkep püskürtmeli yazıcılar teknolojiyi bütçe sonunda daha geniş bir kitleye ulaşılabilir kılıyor. 2009 yılında BfB RapMan, piyasada satılan ilk 3D yazıcı oldu ve ardından Maker Bot Endüstrileri. 2009’dan beri giriş seviyesi çok temel modeller için talebe hizmet eden makineler piyasaya sürüldü.

Sektörün diğer ucunda, Türkmaksan gibi uzman şirketler, pazarın en üstündeki üreticiler, tasarımcılar ve birinci kademe tedarikçiler için parça üretmeye odaklanıyor.

Baskı doğruluğundaki, üretim hızındaki ve malzeme özelliklerinde kaydedilen ilerlemelerdeki önemli gelişmelerin bir sonucu olarak, 3D baskı parçaları artık daha doğru fonksiyonel testlerde ve hatta düşük hacimli üretim için kullanılabilir . Bu noktada, basit 3B baskı konsepti Katkı Üretimi (AM) olur

 

3B Baskı Malzemeleri ve Süreçleri

Endüstriyel 3B baskıda kullanılan malzemelerin çoğu, polimerdir. Bununla birlikte, bazı uygulamalar için son gelişmeler erime veya sinterleme işlemlerinde metallerin, alaşımların ve seramiklerin kullanıldığını görmüştür. En belirgin 3D baskı işlemlerinden dördü:

Stereolithography  (SLA)

Endüstride devrim yaratan SLA, önde gelen 3D baskı işlemi olarak kabul edilir. 3D verilere göre, epoksi reçinesi bir lazer ışınıyla reaksiyona girer ve katman halinde son derece hassas katı parçalar katmanı oluşturmak için sertleşir. Türkmaksan, farklı özelliklere sahip dört farklı malzemede parçalar yapabilir – Watershed, Somos 9420, NeXt LV ve Taurus.

 

Selective Lazer Sintering (SLS)

Toz halindeki malzemelerle çalışırken, bir lazer ışını birlikte verilen 3D verilerini yansıtmak için toz parçacıklarını birleştirir. Türkmaksan makineleri beyaz Naylon 12 PA650 veya PA615-GS (Cam Dolgulu) parça üretebilir.

 

Dijital Işık Sentezi ™

Enjeksiyonla kalıplanmış plastikleri yansıtan mekanik özelliklere ve yüzey kaplamalarına sahip sağlam parçalar oluşturmak için ışık ve oksijen kullanan yeni bir 3D baskı teknolojisi.

 

Fused Deposition Modeling (FDM)

Bu işlemde, termoplastik malzemenin ekstrüzyonu ile parçalar oluşturulur. Bugün giriş seviyesindeki pek çok makine halen 1990’lı yılların başında patenti alan FDM’ye güveniyor.

 

Türkmaksan ile neden çalışmalıyım?

Geleneksel üretim metodlarındaki uzmanlığımızın verdiği tecrübe ile karmaşık modelleri üretmemiz kolaylaşıyor. Eşsiz modelleme yetenekleri ve diğer işlemlerdeki iş akış süreçlerini geleneksel üretim metodlarındaki yeteneklerimiz ile harmanlanıyor.

Alternatif 3D baskı işlemlerinin aksine, Türkmaksan’ın SLA ve SLS Additive Manufacturing hizmetleri, daha güvenilir bir son ürün elde etmek için daha sıkı toleranslarla daha fazla hassasiyet sunar. Gelişmiş malzemelerimiz yalnızca sıkı testlere dayanmakla kalmaz, aynı zamanda düşük hacimli üretim işlemlerinde kullanılmaktadır. Masaüstü 3D yazıcılardan daha geniş yelpazede ürünler sunmak için, çok daha geniş bir uygulama yelpazesi ve çözümler sunabiliyoruz.

 

Türkmaksan’ın 3B baskı yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, İletişim sayfamızdan iletişime geçebilir veya buradan fiyat teklifi isteyebilirsiniz .

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir