3B Baskı Nedir? Nasıl Çalışır? Malzemeleri Nelerdir?

Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0 Posta tarihi: 26 Eylül 2019

3B Baskı Nedir?

3B baskı, hemen hemen herkesin, evlerinde kolayca karmaşık nesneler üretmelerini sağlar.Fabrikalarda kullanılan büyük makinelerinin aksine, modern masaüstü 3B yazıcılar küçük , ucuz ve yeterince kolay çalışmaktadır.Bir 3B yazıcı çalışma masanızda dahi kullanabilirsiniz.

Yurtdışında pek çok insan zaten evlerinde 3B yazıcı kullanıyor. Peki neler yapılabilir ?  Çocuğun yeni bir oyuncak mı istiyor ? 3B yazdırın! Kapı kolun kırıldı mı? 3B bir yenisini yazdırın. Özel tasarım çay fincanı? Neden olmasın!

Evinizde bir şeyler yazdırmak, mağazalardan alacağız eşyalardan daha ucuz , daha hızlı ve daha özelleştirilebilirdir. Teknolojinin gelişmesi üretilen ürünlerin yapı kalitesini sürekli olarak artıyor. Herkesin evinde 3 boyutlu bir yazıcıya sahip olduğu bir dünyanın vizyonunu hayal etmek zor değil.

3B Baskı Nasıl Çalışır?

Belgeleri yazdırdığımız yazıcılar gibi bir 3 Boyutlu yazıcıyı anlamak oldukça kolaydır.

Örneğin, cep telefoununuz için koruyucu bir kılıf yapmak istediğinizi varsayalım .

Tıpkı bir belge yazıcısının baskı için dijital bir belge (PDF veya DOC dosyası) gerektirmesi gibi, 3B yazıcılar da 3 Boyutlu nesnelerin dijital tasarım dosyalarını gerektirir (STL dosyaları en yaygın olanıdır).

Sonra,kılıf için bir malzeme seçin ve 3 Boyutlu yazıcınızı yeterince filement yükleyin. Normal bir Inkjet yazıcıda, mürekkep kartuşları satın alır ve kullanırsınız. Bir 3 Boyutlu yazıcıda, farklı malzemelerden yapılmış filamentler satın alır ve kullanırsınız. Filamentler, 3 Boyutlu yazıcılar için “mürekkep” olarak görev yapar.

Normal bir belge yazıcısı, kağıda mürekkep bırakarak bir belge oluşturur. 3 Boyutlu yazıcı, baskı yatağına birçok malzeme katmanı koyarak fiziksel bir nesne oluşturur. 3 Boyutlu yazıcınız materyallerle yüklendiğinde, bilgisayar artık 3 Boyutlu yazıcısına, dijital tasarımın fiziksel bir kopyasını yeniden oluşturmak için malzeme katmanının katman tarafından nasıl depolanacağına ilişkin talimatlar gönderecektir.

3B Baskı için Hangi Malzemeler Var?

Gördüğünüz 3 Boyutlu nesnelerde plastik benzeri malzemeler kullandığından, 3 Boyutlu yazıcıların kullanabileceği plastiklerin olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz?

Tam olarak değil. Genel olarak konuşursak, evet, ama düşündüğünüzden daha fazla seçenek var. Bir masaüstü yazıcı kullanarak plastik , naylon , metal ve ahşap gibi çok çeşitli malzemeleri kullanarak 3 Boyutlu baskı alabilirsiniz .

Bununla birlikte, ahşap veya metal filamentler satın aldığınızda, esasen metal veya ahşap parçacıkları ile kaplanmış veya kaynaşmış plastik bir filament satın aldığınızı unutmayın -% 100 metal veya ahşap değildir.

Endüstriyel 3 Boyutlu yazıcılar çok daha büyük ve çok daha pahalı olması ile birlikte  reçineler , seramikler , balmumu , kağıt ve kumtaşları gibi gelişmiş malzemeleri basabilir . Endüstriyel 3 Boyutlu yazıcılar için yüksek yatırımlar ,pahalı hammadde ve boş biryer sağlamalısınız. Yinede projenizde bu gelişmiş malzeme türlerini kullanmak tasarımınızın bu tür malzemelerle basılmasını ve size gönderilmesini sağlamak için TÜRKMAKSAN’ın çevrimiçi 3B baskı hizmetinden yararlanabilirsiniz .

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir