CNC İşleme Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0 Posta tarihi: 10 Ekim 2019

CNC İşlenen Parçaların Maliyetini Düşürün

CNC İşleme Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bir CNC işleme servisine ihtiyaç duyduğunuzda ve işleme tedarikçilerinizden bir fiyat teklifi aldığınızda , aynı boyut ve malzemeye sahip iki parçanın neden bu kadar büyük bir fark bulunan iki fiyatla geldiği konusunda kafanız karışabilir. Bu, CNC işleme sektöründe fiyatların anlaşılması zor bir durumdur. Aslında, CNC işleme maliyetiyle ilgili birçok faktör vardır. Bazı ana faktörler aşağıdaki gibidir:

İşleme Malzemeleri

Malzeme seçimi işleme fiyatını iki şekilde etkiler: hammadde maliyeti ve malzeme işlenebilirliği. Bazı malzemeler ham madde olarak daha maliyetlidir ve bazıları işlenmesi çok daha zordur, bu da işleme maliyetini arttırır. Genel olarak, her biri kendine özgü özelliklere, uygulamalara ve maliyetlere sahip birçok malzeme işlenebilir , tasarım gereksinimlerinizi karşılayacak en ucuz ve en kolay işlenebilir malzemeyi seçmelisiniz .

Parça Geometrisi

Aynı ebat ve malzeme için, karmaşık yapıya sahip parça, basit bir tasarımla olduğundan çok daha pahalıya mal olur. Karmaşık parçalar genellikle, CNC işlem süresini artıran, dolayısıyla işleme maliyetini artıran çoklu işleme işlemlerini gerektirir. Örneğin, önce torna tezgahı açılmış, ardından freze tezgahına aktarılması gereken bir parça sipariş ederseniz , sadece bir makine gerektiren parçadan daha pahalı olacaktır.

Parça boyutu

Parçanın boyutları ve genel geometrisi, elbette, işleme hizmetleri için fiyat teklifinde önemli bir faktördür. Açıkçası, parça ne kadar büyükse, onu üretmek için o kadar fazla malzeme gerekli olacaktır. Materyal ne kadar büyükse, ihtiyaç duyduğu daha fazla işleme süresi.

Parça Son İşlem

Bir çok işlenmiş ürün, yüzey bitirme, ısıl işlem , özel işleme işlemleri ve özel kaplamalar gibi ek işlemlere ihtiyaç duyar  . Bu gereksinimlerin tümü, işlenmiş parçanın nihai maliyetini artıracak ve gereklilik ve değer açısından değerlendirilmelidir.

Parça Miktarı

Aynı anda birden fazla miktarın bir defada sipariş edilmesi, üretim verimliliğinin üretilmesine ve parça başına maliyetin düşürülmesine yardımcı olur. Bu, CAM programlaması, kurulum süresi, malzeme maliyeti ve belirli bir tasarlanan parçanın yapılması için özel tertibatlar veya armatürler gibi sahip olunması gereken maliyetin, birim maliyetini azaltan büyük bir miktara paylaştırılabileceği anlamına gelir.

Parça toleransı

Toleranslar, özellikle ölçülmesi ya da işlenmesi zor olabilecek sıkı toleranslarla giderseniz, nihai maliyetlerinizi önemli ölçüde etkiler. Genel olarak, daha gevşek toleranslar, makinede daha ucuz olan parçalara neden olur. Eğer sıkı toleranslar gerekiyorsa, toleransta küçük bir değişiklik bile maliyeti azaltabilir. Birçok yeni makine mühendisi parçalarına aşırı tolerans göstererek gereksiz yere maliyeti artırıyor.

Parça Tasarımı / Küçük Özellikler

Parça tasarımınızdaki küçük özellikler işleme maliyetinizi etkileyen önemli faktörlerdir. Küçük özelliklerin işlenmesi daha fazla zaman alır ve daha fazla makine zamanı daha yüksek maliyetlerle sonuçlanır. Bu küçük özellikler parçanın işlevi için gerekli olmadıkça, bunları azaltmalı, hatta ortadan kaldırmalısınız. İşte dikkate alınması gereken parça tasarımının birkaç yönü:

  1. İnce Duvar

İnce cidarlı CNC işlenmiş parçalar , işleme hızlarını yavaşlatan gevşetme eğilimindedir. Ayrıca, tolerans tutmayı zorlaştıran bozulmaya neden olabilirler. Sonuç ek maliyetler olabilir. İşleme maliyetlerini düşük tutmak için, ince duvarların minimum kalınlığı 1/32 ”(0,794 mm) olmalıdır.

  1. İç Yarıçaplar

İç yarıçaplar işleme süresini de etkiler, bir CNC işleme aleti (örneğin bir frezeleme takımı veya freze bıçağı gibi) kaçınılmaz olarak köşelerin içine yuvarlatılmış dikey bırakacaktır. Bu yarıçap büyüdükçe, aletin malzemeyi çıkarmak için yapması gerekecek kadar az geçer. Buna karşılık, dar bir iç köşe yarıçapı, malzemeyi daha fazla geçişle ve genellikle daha düşük hızlarda kesmek için küçük bir alet gerektirir, bu da daha fazla işleme süresi sağlar.

  1. Derin Cep / Delikler

Derin delikler, derin cep gibi derin iç boşluklara sahip parçalar genellikle zaman alır ve üretimi pahalıdır. Bunun nedeni, bu tasarımların makineye uzun süre dayanması, özel aletler gerektirmesi ve alet kırılmasına neden olması kolaydır. Alet çapınızın 5 katından daha derine inmeye çalışmayın.

  1. Yuvarlak Yüzeyler

O halkası kanalları veya kama kanalları gibi alt kesimler, makinede kullanılması pahalı olabilir. Genellikle bunları yapmak için özel olarak yapılmış bir alet gerektirir ve kesme beslemeleri de yavaşça hareket eder ve bu da parçanın maliyetini arttırır. Alt kesme işleminin mümkün olduğu kadar düşük maliyetli olmasını sağlamak için alt kesim gereksinimlerini işleme atölyenizle görüşün.

  1. Metin

Son olarak, mümkün olduğunda metin tasarımınızdaki metni kaldırın. Metin, işleme sürelerini artırır, böylece işleme maliyetini arttırır. Bazı durumlarda, metin gerekli olabilir ve parçalarınız üzerinde metin olması gerekiyorsa, son ürününüzde gömülü metinler bulunması daha ucuzdur.

Sonuç

Kısacası, yukarıdakiler çoğunlukla sizin tarafınızda yer alan ve üzerinde değişiklik yapabileceğiniz işlenmiş parça maliyetlerinin önemli etkileridir. Gelişim döngünüzün başlarında bu faktörlerin farkında olarak, işlenmiş bileşenler üzerindeki maliyet etkileyicileri anlamak ve bunları etkin bir şekilde kullanmak işlenmiş projenizin maliyetini düşürebilir .

Tabii ki, kısayollar alarak parçalarınızın bütünlüğünden asla ödün vermemelisiniz. Paradan tasarruf etmek için parçanızın tasarımı için kritik olan özellikleri asla ortadan kaldırmayın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir