CNC İŞLEME

CNC İşleme Hizmeti

CAD dosyalarınızı yükleyin, anında CNC İşleme teklifi alın ve 5 dakikadan daha kısa sürede üretime geçin.

Yüksek Toleranslı CNC İşlemeden Yararlanan Endüstriler

İş ve üretim işlemlerini geliştirmek için teknolojiler hakkında bilgi edinmek, başarılı bir iş geleceğinin anahtarıdır.

Bu nedenle, muhtemelen CNC (Bilgisayar Sayısal Kontrol) işleme hakkında bir şey duymuşsunuzdur. Bu teknoloji sandığınız kadar yeni değil. İlginç mühendislik gerçeği, en eski işlenmiş araç  İtalya’da bulundu ve M.Ö. 700 yıllarına kadar uzanıyor.

Genel olarak, CNC işleme, çıkarma yöntemine dayalı önceden programlanmış bir üretim sürecidir. Bu teknoloji, malzemeyi keserek ve kesin bir şekil geliştirerek nesneler oluşturur.

Her ne kadar CNC işleme uzun bir geçmişe sahip olsa da, şu anda imalat sektöründeki en dönüştürücü teknolojilerden biri. Dijitalleştirilir ve böylece ek ya da biçimlendirici üretim yöntemleriyle karşılaştırıldığında daha verimli bir şekilde çalışabilir. Teknoloji genellikle prototipleme ve özel işlenmiş parçaların daha fazla üretimi için kullanılır .

Bazı imalat şirketleri kendi CNC makinelerini kurar, ancak birçoğu sorunsuz entegrasyon için ek servis sağlayıcılar kiralar.

CNC işleme malzemeleri

CNC işleme hizmetleri , nesne üretimi için çeşitli malzemeler kullanır. Seçtiğiniz malzemeler, tasarım sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Malzemenin sertliğini, sıcaklığını ve kimyasal direncini ve dayanıklılığını göz önünde bulundurmalısınız. En yaygın seçenekler metal ve plastiktir.

Metal parçalar – direnç ve dayanıklılıklarına göre, metal parçalar en popüler imalat malzemeleridir. Metal, plastikten daha çok yönlü ve dayanıklıdır ve özel parçaların prototip üretiminden seri üretimine kadar kullanılabilir. En çok kullanılan metal hafif ve dayanıklı olması nedeniyle alüminyumdur. Aynı zamanda diğer metallerden daha iyi bir elektriksel ve termal iletkenlik ile ayırt eder.

CNC makine tipleri

CNC makineleri değişkenlik gösterse de, endüstriyel olarak en çok kullanılanlar 3 eksenli ve 5 eksenli CNC frezedir . CNC freze hizmetleri genellikle gezinmeyi daha kolay ve 5 ekseninden daha düşük maliyetli olduğu için ilk türü kullanır.

3 eksenli CNC işleme, yüksek hızda kesici takımlar kullanarak malzemeyi ana nesneden çıkararak çalışır. CNC freze ve tornalama tekniklerinde kullanılan daha az esnek bir yöntemdir. 3 eksenli olarak, çok fazla uzmanlık göstermeden, yaygın olarak kullanılan ürünleri ve şekilleri üretebilirsiniz. Ancak, bu tip 5 eksen kadar kesin değildir.

5 eksenli CNC freze parçaları daha hassas ve detay odaklı olarak farklılaşıyor. Bu tip kadar el işi gerektirmez ve ana eksenlerden farklı parçalar üretebilir. Ancak bu tür makineler daha pahalıdır.

Üretim işiniz için hangi tip kullandığınıza bakılmaksızın CNC işleme, endüstriyi fırtınaya sürüklüyor. Bu makinelerin çok yönlü ve sayısallaştırılmış doğası, üretimi bir üst seviyeye taşır.

CNC İşleme İmalat Endüstrisini Nasıl Değiştirir?

CNC işleme – üretimin geleceği

Modernleşme, Dördüncü Sanayi Devrimi’nin merkezi bir parçası olduğu için, son on yılda değişmeyen en az bir sanayi bulmak zor olacaktı. İmalat bir istisna değildir ve en önemli değişikliklerden biri CNC işleme uygulamasıydı. Üretim sürecini daha verimli ve esnek hale getirdi, ancak hepsi bu kadar değil. İşte CNC’yi üretimin geleceğini işleyen yapan bazı değişiklikler.

4 Yollu CNC İşleme üretimi arttırıyor

 1. Kolaylık

CNC makineleri manuel çalışmayı ortadan kaldırarak zaman kazandırır ve üretim süreçlerini daha verimli hale getirir. Otomatik performans insan liderliğindeki çalışmalardan daha hızlıdır. Dijitalleştirilmiş üretim aynı zamanda insan hatasını azaltmaya yardımcı olur ve haftanın gününden bağımsız olarak çalışabilir.

Birçok işveren, ekiplerinin, makinelerin yerini alacağı konusunda endişeleriyle karşı karşıya. Rahatlayabilirsiniz, çünkü CNC makineleri ekibinizin yerini almayacak ancak işgücünüzü güçlendirecek ve işlerini daha eğlenceli hale getirecektir.

 1. Prototip işleme

Prototipleme imalat sektöründe çok önemlidir. Daha sonra üretim sürecinde hatalardan kaçınmak ve ürünü daha iyi anlamak için yardımcı olur. Bununla birlikte, birçok işletme prototipleme parçasını atlar veya zaman harcadığından ve pahalı olduğu için yeterli zaman harcamaz.

CNC işleme prototiplemeyi daha ekonomik ve kolay elde etmeyi sağlar. Artık üreticiler mock-up’lar yapabilir ve süreçteki ileri adımlar hakkında daha iyi bir fikir sahibi olabilirler. Yeni teknoloji üretimde gezinmekte ve daha kapsamlı tasarımlar geliştirilmesine olanak sağlamaktadır.

 1. Sürdürülebilirlik

CNC işleme, sürdürülebilirliği farklı şekillerde yönlendirir. Teknoloji, fazladan malzeme gerektirmez ve bu nedenle fazla atık bırakmaz. Ayrıca, malzeme ve parçaların atılmasından ve değerli üretim zamanını boşa harcamasından tasarruf etmede daha az hata yapma şansı vardır.

Bunun yanı sıra, CNC işlemesi ayrı matkaplar veya zımparalar gibi birçok ek parçaya ihtiyaç duymaz, çünkü ana gövdede her şeye sahiptir.

 1. Daha az işlem

Bilgisayarlar ve yazılımlar bir CNC makinesini izlemenin ana parçalarıdır. CAD modeli istenen projeleri önceden programlar ve bilgileri doğrudan cihaza yükler. Bu teknolojinin bir diğer avantajı, neredeyse tüm üretim adımlarını kendi başına gerçekleştirebilmesi, ek alet ve makinelere olan ihtiyacı veya elle çalışmayı ortadan kaldırmasıdır.

CNC İşleme İmalat Endüstrisini Nasıl Değiştirir?

Dijitalleşmeyi uygulamak bugünün dünyasında başarılı olmak için çok önemlidir. Şirketinizi yalnızca rakiplerinden farklı kılmakla kalmaz, aynı zamanda iş operasyonlarını ve iş gücü performansını da hızlandırır. Yani, şirketiniz için neyin işe yaradığını bulun ve CNC işleme ile üretim süreçlerini bir üst seviyeye taşıyın .

İşleme, boşluk olarak adlandırılan ve onu bitmiş bir ürüne dönüştüren bir parça malzeme alan kontrollü metal çıkarma işlemi anlamına gelir. İşleme, frezeleme, tornalama, delme ve kılavuz çekme dahil birçok farklı üretim işlemini kapsar. Bilgisayar Sayısal Kontrol (CNC) işleme, özellikle, işleme takımlarını manevra yapan ve hassas biçimde konumlandıran bilgisayar programlama ve elektromekanik cihazların kullanılmasını içerir.

Çok eksenli CNC makineleri inanılmaz derecede karmaşık yüzeyler ve karmaşık geometriler oluşturabilir ve CNC, genel olarak, bilgisayar destekli tasarım (CAD) teknikleriyle çok iyi etkileşime girerken olağanüstü yüksek toleranslar ve yüksek hassasiyet sağlar. Birçok durumda, CNC işleme, belirli parça tiplerini verimli ve ekonomik bir şekilde yapmak için uygulanabilir tek üretim yöntemidir.

Çok yönlü ve güvenilir, CNC işleme yöntemleri çok çeşitli endüstriler ve uygulamalar için kullanılır.

CNC Makinesi Nedir?

CNC işleme, imalat ve endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan bir terimdir, ancak tam olarak CNC kısaltması ne anlama gelir ve bir CNC makinesi nedir?

NC makinesinin ne olduğunu ve çeşitli parçalarını bilen bir kişi için , CNC makinesinin ne olduğunu anlamak daha kolay. CNC, Bilgisayar Sayısal kontrolü için kısa formdur. NC makinesinin, makinenin kontrol ünitesine beslenen talimatların programına göre çalıştığını gördük. CNC makinesi, mini bilgisayardan veya makinenin kontrol ünitesi olarak görev yapan mikrobilgisayardan oluşur. NC makinede program delikli kartlara, CNC makinelerde ise talimatlar programı klavyeye benzer şekilde küçük bir tahta üzerinden doğrudan bilgisayara beslenir.

CNC makinesinde program bilgisayarın hafızasına kaydedilir. Programcı kolayca kodları yazabilir ve programları gereksinimlere göre düzenleyebilir. Bu programlar farklı parçalar için kullanılabilir ve tekrar tekrar tekrarlanmaları gerekmez.

CNC Makine Nasıl Çalışır?

CNC makinesi, programın gereksinime göre iş metalinin kesilmesi için beslendiği bilgisayardan oluşur. Gerçekleştirilecek tüm kesim işlemleri ve son boyutlar program üzerinden bilgisayara beslenir. Böylece bilgisayar tam olarak ne yapılması gerektiğini bilir ve tüm kesme işlemlerini gerçekleştirir. CNC makinesi programla beslenmesi gereken Robot gibi çalışır ve tüm talimatlarınızı yerine getirir.

CNC’de çalışabilen yaygın tezgahlardan bazıları şunlardır: Torna, Freze makineleri, Delme Makinesi vb. Bu makinelerin temel amacı, metal, yuvarlak, dikdörtgen, vb. Gibi uygun şekil verecek şekilde bazılarını çıkarmaktır. Geleneksel yöntemlerde bu makineler, bu makinelerin işletilmesinde uzman olan operatörler tarafından işletilmektedir. İşlerin çoğunun doğru bir şekilde işlenmesi ve operatörün hassas işleri yapacak kadar uzman olması gerekir. CNC makinelerde operatörlerin rolü en aza indirilir. Operatör sadece bilgisayardaki talimatlar programını beslemeli, gerekli aletleri makineye yüklemeli ve işin geri kalanı bilgisayar tarafından otomatik olarak yapılmalıdır. Bilgisayar, makineyi, operatör tarafından beslenen talimatların programına göre çeşitli işleme işlemleri gerçekleştirmeye yönlendirir.

CNC İşleme Sürecine Genel Bakış

CNC işleme süreci çeşitli yetenekler ve işlemler sunarken, işlemin temel prensipleri hepsi için büyük ölçüde aynı kalır. Temel CNC işleme süreci aşağıdaki aşamaları içerir:

CAD modelini tasarlamak

CAD dosyasını bir CNC programına dönüştürme

CNC makinesini hazırlama

İşleme işleminin yürütülmesi

CNC işleme süreci, şirket içinde veya bir CAD / CAM tasarım servis şirketi tarafından 2D vektör veya 3D katı parça CAD tasarımının oluşturulmasıyla başlar . Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı , tasarımcıların ve üreticilerin, parça veya ürünleri oluşturmak için boyutlar ve geometriler gibi gerekli teknik şartnamelerin yanı sıra, parça ve ürünlerinin modelini veya sırasıyla üretmelerini sağlar.

CAD Dosya Dönüşümü

Biçimlendirilmiş CAD tasarım dosyası, parça geometrisini çıkarmak için bir programla, bilgisayar destekli üretim (CAM) yazılımıyla çalışır. CNC makinesini kontrol edecek ve özel olarak tasarlanmış parçayı üretmek için dijital programlama kodunu oluşturur.

CNC makineleri, G kodu ve M kodu dahil olmak üzere birçok programlama dili kullandı . CNC programlama dillerinin en bilinenleri, G kodu olarak adlandırılan genel veya geometrik kod, takım tezgahlarının ne zaman, nerede ve nasıl hareket edeceğini kontrol eder – örneğin, ne zaman açıp / açacağını, iş parçası boyunca belirli yollar, hangi yollardan geçileceği vs. M kodu olarak adlandırılan çeşitli işlev kodu, sırasıyla makine kapağının üretimin başlangıcında ve sonunda sökülmesini ve değiştirilmesini otomatikleştirmek gibi makinenin yardımcı işlevlerini kontrol eder.

CNC programı oluşturulduktan sonra operatör programı CNC makinesine yükler.

 

Cnc İşlemeye Başlaması

CNC programı, CNC makinesi için talimat dizesidir; takım aksiyonlarını ve hareketlerini, makine takımını çalıştıran ve yöneten makinenin entegre bilgisayarına dikte eden makine komutlarını verir. Programın başlatılması, CNC işleme işlemine başlamasını ister ve program, özel tasarlanmış bir parça veya ürün üretmek için gerekli makine işlemlerini yürütürken, makinaya işlem boyunca kılavuzluk eder.

CNC İşleme İşlemleri Türleri

CNC işleme, otomotiv, havacılık, inşaat ve tarım da dahil olmak üzere çok çeşitli sektörlere uygun olan ve otomobil çerçeveleri, cerrahi ekipman, uçak motorları ve el ve bahçe aletleri gibi çeşitli ürünler üretebilen bir üretim prosesidir. Proses, özel olarak tasarlanmış bir parça veya ürün üretmek için gerekli malzemeyi iş parçasından alan mekanik, kimyasal, elektrik ve termal işlemler dahil olmak üzere bilgisayar tarafından kontrol edilen çeşitli işleme işlemlerini kapsar.

CNC İşleme Desteklenen Yazılım Türleri

CNC işleme sürecinde, özel olarak tasarlanmış parça veya ürünün optimizasyonunu, hassasiyetini ve doğruluğunu sağlamak için yazılım uygulamaları kullanılır. Kullanılan yazılım uygulamaları şunlardır:

CAD : Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı , 2B vektör veya 3B katı parça ve yüzey işlemlerinin hazırlanması ve üretilmesinin yanı sıra, parça ile ilgili gerekli teknik dokümantasyon ve özellikleri hazırlamak için kullanılan programlardır. Bir CAD programında üretilen tasarımlar ve modeller, bir CNC işleme yöntemi ile parçayı üretmek için gerekli makine programını oluşturmak için bir CAM programı tarafından kullanılır. CAD yazılımı ayrıca, optimum parça özelliklerini belirlemek ve tanımlamak, parça tasarımlarını değerlendirmek ve doğrulamak, prototipsiz ürünleri simüle etmek ve üreticilere ve atölyelere tasarım verisi sağlamak için kullanılabilir.

 

CAM : Bilgisayar destekli imalat (CAM) yazılımı , CAD modelinden teknik bilgileri çıkarmak ve CNC makinesini çalıştırmak için gerekli makine programını oluşturmak ve özel olarak tasarlanmış parçayı üretmek için aleti değiştirmek için kullanılan programlardır. CAM yazılımı CNC makinesinin operatör yardımı olmadan çalışmasını sağlar ve bitmiş ürün değerlendirmesini otomatikleştirmeye yardımcı olabilir.

 

CAE : Bilgisayar destekli mühendislik (CAE) yazılımı , mühendisler tarafından geliştirme işleminin ön işleme, analiz ve işleme sonrası aşamalarında kullanılan programlardır. CAE yazılımı, ürün tasarımının değerlendirilmesi ve değiştirilmesine yardımcı olmak için tasarım, simülasyon, planlama, üretim, teşhis ve onarım gibi mühendislik analizi uygulamalarında yardımcı destek araçları olarak kullanılır. Mevcut CAE yazılımı türleri arasında sonlu elemanlar analizi (FEA), hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) ve çok gövdeli dinamikler (MDB) yazılımı bulunur.

Bazı yazılım uygulamaları CAD, CAM ve CAE yazılımının tüm yönlerini birleştirmiştir. Tipik olarak CAD / CAM / CAE yazılımı olarak adlandırılan bu entegre program, tek bir yazılım programının tasarımdan analize ve üretime kadar tüm üretim sürecini yönetmesine olanak tanır.

Havacılık Uygulamaları için CNC İşleme

CNC işleme, genellikle yüksek tolerans, karmaşık geometriler ve kendilerini başka imalat yöntemlerine ödünç vermeyen malzemelerin kullanımı gerektiren havacılık endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Bu sektörde, CNC ile işlenmiş havacılık parçaları genellikle kritik bir öneme sahiptir ve bu nedenle en yüksek hassasiyet ve doğruluk seviyelerinde yapılmalıdır.

0.00004 inç kadar sıkı toleranslar nadir değildir ve genellikle sadece bilgisayar kontrollü işleme ile elde edilebilecek düzlük, yuvarlaklık ve silindiriklik için katı gereksinimler vardır. Ve bazen, parça tasarımı geometrisi o kadar karmaşıktır ki, yalnızca beş eksenli bir CNC işleme sistemi kullanılarak elde edilebilir.

CNC işlenmiş havacılık parçalarının ortak örnekleri şunları içerir:

 • İniş takımları bileşenleri
 • Titanyum örtüler
 • Burçlar
 • Kanat Profilleri
 • Manifoldlar
 • Stator montajları
 • Magnezyum şanzıman gövdeleri
 • Elektrik konnektörleri

Havacılık ve uzay CNC işlemlerinde birçok farklı malzeme kullanılabilir; alüminyum, paslanmaz çelik, pirinç, nikel, bronz, seramik, plastik, magnezyum, titanyum ve Inconel® ve Kovar® gibi yüksek performanslı alaşımlar popüler seçeneklerdir.

İletişim Uygulamaları için CNC İşleme

Telekomünikasyon sektöründe yüksek toleranslı CNC işleme de sıklıkla kullanılmaktadır. Havacılık ve uzay bileşenlerinde olduğu gibi, telekomünikasyon parçaları da genellikle başarısızlığın bir seçenek olmadığı, kritik görev uygulamalarında yer alır. Bu güvenilirlik seviyesine ulaşmak çoğu zaman inanılmaz derecede sıkı toleransları karşılayan parçaların kullanılmasını gerektirir.

Geometriler son derece karmaşık olabilir ve parçalar sıkı toleranslar elde etmek için yüzey şekillendirme gerektirebilir. Son ürünü üretmek için frezeleme ve tornalama kombinasyonu gerekli olabilir. Bu sektörde yaygın olarak kullanılan malzemeler arasında alüminyum, paslanmaz çelik ve pirinç bulunur.

Aşağıda, genellikle CNC işleme gerektiren iletişim parçalarına birkaç örnek verilmiştir:

 • Erişim paneli çerçeveleri
 • Isı alıcıları
 • Oluklu boynuzlar
 • Mikrodalga kule bileşenleri
 • Amplifikatör konutları
 • RFI ekranlama ekipmanı

CNC İşlemenin Çok Yönlülüğü

Yüksek hassasiyet ve hassasiyet gerektiren kritik endüstrilerdeki özel parçalar için CNC işleme genellikle ideal bir çözümdür. Yukarıda tartışılanların yanı sıra, yaygın CNC işlenmiş parçalar çok çeşitli alanları ve pazarları kapsar ve bunlar arasında kalp implantları, küpeler, arabalar için özel yakıt enjektörleri, biyolojik olarak implante edilebilir cihazlar, dişliler, golf tutucular ve özel robotik bileşenler bulunabilir.

Son derece yüksek tolerans gerektiren veya çok karmaşık şekiller ve geometriler içeren – havacılık ve iletişim alanlarında bulunanlar gibi – her türlü parça için mükemmel bir seçenek olarak CNC işleme genellikle ulaşım, spor, tıp ve robotik sektörlerinde, diğer birçok alanda kullanılır özel uygulamalar.

CNC Makinesi Nedir?

CNC işleme, imalat ve endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan bir terimdir, ancak tam olarak CNC kısaltması ne anlama gelir ve bir CNC makinesi nedir?

NC makinesinin ne olduğunu ve çeşitli parçalarını bilen bir kişi için , CNC makinesinin ne olduğunu anlamak daha kolay. CNC, Bilgisayar Sayısal kontrolü için kısa formdur. NC makinesinin, makinenin kontrol ünitesine beslenen talimatların programına göre çalıştığını gördük. CNC makinesi, mini bilgisayardan veya makinenin kontrol ünitesi olarak görev yapan mikrobilgisayardan oluşur. NC makinede program delikli kartlara, CNC makinelerde ise talimatlar programı klavyeye benzer şekilde küçük bir tahta üzerinden doğrudan bilgisayara beslenir.

CNC makinesinde program bilgisayarın hafızasına kaydedilir. Programcı kolayca kodları yazabilir ve programları gereksinimlere göre düzenleyebilir. Bu programlar farklı parçalar için kullanılabilir ve tekrar tekrar tekrarlanmaları gerekmez.

CNC Makine Nasıl Çalışır?

CNC makinesi, programın gereksinime göre iş metalinin kesilmesi için beslendiği bilgisayardan oluşur. Gerçekleştirilecek tüm kesim işlemleri ve son boyutlar program üzerinden bilgisayara beslenir. Böylece bilgisayar tam olarak ne yapılması gerektiğini bilir ve tüm kesme işlemlerini gerçekleştirir. CNC makinesi programla beslenmesi gereken Robot gibi çalışır ve tüm talimatlarınızı yerine getirir.

CNC’de çalışabilen yaygın tezgahlardan bazıları şunlardır: Torna, Freze makineleri, Delme Makinesi vb. Bu makinelerin temel amacı, metal, yuvarlak, dikdörtgen, vb. Gibi uygun şekil verecek şekilde bazılarını çıkarmaktır. Geleneksel yöntemlerde bu makineler, bu makinelerin işletilmesinde uzman olan operatörler tarafından işletilmektedir. İşlerin çoğunun doğru bir şekilde işlenmesi ve operatörün hassas işleri yapacak kadar uzman olması gerekir. CNC makinelerde operatörlerin rolü en aza indirilir. Operatör sadece bilgisayardaki talimatlar programını beslemeli, gerekli aletleri makineye yüklemeli ve işin geri kalanı bilgisayar tarafından otomatik olarak yapılmalıdır. Bilgisayar, makineyi, operatör tarafından beslenen talimatların programına göre çeşitli işleme işlemleri gerçekleştirmeye yönlendirir.

CNC İşleme Sürecine Genel Bakış

CNC işleme süreci çeşitli yetenekler ve işlemler sunarken, işlemin temel prensipleri hepsi için büyük ölçüde aynı kalır. Temel CNC işleme süreci aşağıdaki aşamaları içerir:

CAD modelini tasarlamak

CAD dosyasını bir CNC programına dönüştürme

CNC makinesini hazırlama

İşleme işleminin yürütülmesi

CNC işleme süreci, şirket içinde veya bir CAD / CAM tasarım servis şirketi tarafından 2D vektör veya 3D katı parça CAD tasarımının oluşturulmasıyla başlar . Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı , tasarımcıların ve üreticilerin, parça veya ürünleri oluşturmak için boyutlar ve geometriler gibi gerekli teknik şartnamelerin yanı sıra, parça ve ürünlerinin modelini veya sırasıyla üretmelerini sağlar.

CAD Dosya Dönüşümü

Biçimlendirilmiş CAD tasarım dosyası, parça geometrisini çıkarmak için bir programla, bilgisayar destekli üretim (CAM) yazılımıyla çalışır. CNC makinesini kontrol edecek ve özel olarak tasarlanmış parçayı üretmek için dijital programlama kodunu oluşturur.

CNC makineleri, G kodu ve M kodu dahil olmak üzere birçok programlama dili kullandı . CNC programlama dillerinin en bilinenleri, G kodu olarak adlandırılan genel veya geometrik kod, takım tezgahlarının ne zaman, nerede ve nasıl hareket edeceğini kontrol eder – örneğin, ne zaman açıp / açacağını, iş parçası boyunca belirli yollar, hangi yollardan geçileceği vs. M kodu olarak adlandırılan çeşitli işlev kodu, sırasıyla makine kapağının üretimin başlangıcında ve sonunda sökülmesini ve değiştirilmesini otomatikleştirmek gibi makinenin yardımcı işlevlerini kontrol eder.

CNC programı oluşturulduktan sonra operatör programı CNC makinesine yükler.

Cnc İşlemeye Başlaması

CNC programı, CNC makinesi için talimat dizesidir; takım aksiyonlarını ve hareketlerini, makine takımını çalıştıran ve yöneten makinenin entegre bilgisayarına dikte eden makine komutlarını verir. Programın başlatılması, CNC işleme işlemine başlamasını ister ve program, özel tasarlanmış bir parça veya ürün üretmek için gerekli makine işlemlerini yürütürken, makinaya işlem boyunca kılavuzluk eder.

CNC İşleme İşlemleri Türleri

CNC işleme, otomotiv, havacılık, inşaat ve tarım da dahil olmak üzere çok çeşitli sektörlere uygun olan ve otomobil çerçeveleri, cerrahi ekipman, uçak motorları ve el ve bahçe aletleri gibi çeşitli ürünler üretebilen bir üretim prosesidir. Proses, özel olarak tasarlanmış bir parça veya ürün üretmek için gerekli malzemeyi iş parçasından alan mekanik, kimyasal, elektrik ve termal işlemler dahil olmak üzere bilgisayar tarafından kontrol edilen çeşitli işleme işlemlerini kapsar.

CNC İşleme Desteklenen Yazılım Türleri

CNC işleme sürecinde, özel olarak tasarlanmış parça veya ürünün optimizasyonunu, hassasiyetini ve doğruluğunu sağlamak için yazılım uygulamaları kullanılır. Kullanılan yazılım uygulamaları şunlardır:

CAD : Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı , 2B vektör veya 3B katı parça ve yüzey işlemlerinin hazırlanması ve üretilmesinin yanı sıra, parça ile ilgili gerekli teknik dokümantasyon ve özellikleri hazırlamak için kullanılan programlardır. Bir CAD programında üretilen tasarımlar ve modeller, bir CNC işleme yöntemi ile parçayı üretmek için gerekli makine programını oluşturmak için bir CAM programı tarafından kullanılır. CAD yazılımı ayrıca, optimum parça özelliklerini belirlemek ve tanımlamak, parça tasarımlarını değerlendirmek ve doğrulamak, prototipsiz ürünleri simüle etmek ve üreticilere ve atölyelere tasarım verisi sağlamak için kullanılabilir.

CAM : Bilgisayar destekli imalat (CAM) yazılımı , CAD modelinden teknik bilgileri çıkarmak ve CNC makinesini çalıştırmak için gerekli makine programını oluşturmak ve özel olarak tasarlanmış parçayı üretmek için aleti değiştirmek için kullanılan programlardır. CAM yazılımı CNC makinesinin operatör yardımı olmadan çalışmasını sağlar ve bitmiş ürün değerlendirmesini otomatikleştirmeye yardımcı olabilir.

CAE : Bilgisayar destekli mühendislik (CAE) yazılımı , mühendisler tarafından geliştirme işleminin ön işleme, analiz ve işleme sonrası aşamalarında kullanılan programlardır. CAE yazılımı, ürün tasarımının değerlendirilmesi ve değiştirilmesine yardımcı olmak için tasarım, simülasyon, planlama, üretim, teşhis ve onarım gibi mühendislik analizi uygulamalarında yardımcı destek araçları olarak kullanılır. Mevcut CAE yazılımı türleri arasında sonlu elemanlar analizi (FEA), hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) ve çok gövdeli dinamikler (MDB) yazılımı bulunur.

Bazı yazılım uygulamaları CAD, CAM ve CAE yazılımının tüm yönlerini birleştirmiştir. Tipik olarak CAD / CAM / CAE yazılımı olarak adlandırılan bu entegre program, tek bir yazılım programının tasarımdan analize ve üretime kadar tüm üretim sürecini yönetmesine olanak tanır.