Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0 Posta tarihi: 23 Haziran 2020

ALÜMİNYUM DÖKÜM NEDİR?

ALÜMİNYUM DÖKÜM:

  • Doğru, tanımlanmış, pürüzsüz ve dokulu yüzeyli metal parçalar üreten bir üretim süreci
  • Yüksek basınçlı sistemler sayesinde erimiş metalleri bir kalıp formuna zorlayarak gerçekleştirilir
  • Korozyona dayanıklı
  • Yüksek iletkenlik
  • İyi bir sertlik ve mukavemet / ağırlık oranına sahip olun
  • Hızlı üretime dayalı
  • Yüksek hacimli döküm parçalarının çok hızlı bir şekilde üretilmesini sağlar
  • Alternatif döküm işlemlerinden daha uygun maliyetlidir

Alüminyum döküm alaşımları hafiftir ve karmaşık parça geometrileri ve ince duvarlar için yüksek boyutsal stabiliteye sahiptir. Alüminyum, yüksek korozyon direnci ve mekanik özelliklerin yanı sıra yüksek termal ve elektrik iletkenliğine karşı dayanıklıdır ve bu da onu döküm için iyi bir alaşım yapar. Düşük yoğunluklu alüminyum metalleri döküm endüstrisi için çok önemlidir. Alüminyum Döküm işlemi, soğuk oda makinelerinin kullanılmasını gerektiren çok yüksek sıcaklıklarda dayanıklı bir mukavemet sağlar. Erimiş metal hala bir fırına yerleştirilen ve gerekli sıcaklığa eritildiği açık bir tutma kabında bulunur. Açık tutma kabı, kalıp döküm makinesinden ayrı tutulur ve erimiş metal, her bir döküm için potadan gömülür, çünkü bu yüksek sıcaklıklar normal pompalama sistemine zarar verir.

Dökme alüminyum ve alüminyum – Fark nedir?

 

Yeni bir tencere parçası ararken, bir tava, bir tencere veya bir kavurma makinesi, genellikle alüminyum ve dökme alüminyum malzeme tanımlarına rastlar ve belki kendinize sorun: Bir fark var mı?

Evet ve hayır. Temel olarak, her iki durumda da alüminyumdur. Fark, malzemede, işlenme biçiminden çok daha azdır, örneğin alüminyumun bir tavaya nasıl dönüştürüldüğü.

Dökme alüminyum kaplar

Dökme alüminyum, adından da anlaşılacağı gibi, alüminyum dökümdür. Dökme alüminyumdan bir tava, bir tencere veya bir kavurma üretmek için, bir alüminyum alaşımı güçlü ısıtma ile eritilir ve daha sonra bir döküm kalıbına aktarılır.
Standart işlem, alüminyumun yüksek basınç altında kalıba preslendiği basınçlı dökümdür. Bu işlemle karmaşık kalıplar bile güvenle dökülebilir.
Daha basit kalıplar için, sadece yerçekiminin eriyiği kalıpta dağıttığı el dökümü de vardır.

Dökme alüminyumun avantajları

Dökme alüminyum ile, tencerede farklı duvar kalınlıkları kolayca elde edilebilir, örneğin ısıyı iyi dağıtan ve depolayan kalın bir taban, ağırlıktan tasarruf eden ve gereksiz yere çok fazla ısı emmeyen ince bir yan duvar ve son olarak pişirme kabı stabilitesi.

Dökme alüminyumun bir diğer avantajı, büyük ölçüde malzeme gerilimi içermemesidir. Pişirme kapları sıvı halde dökülür ve soğutulur. Yeniden şekillendirme gerekli değildir. Isıtma sırasında alüminyum nispeten kuvvetli bir şekilde genişlediğinden, pişirme kaplarındaki malzeme gerilimlerinin şekillendirilmesiyle birleştirilmemesi avantajlıdır.

Dökme alüminyumun dezavantajları

Üretim süreci genellikle daha pahalıdır ve bu nedenle de son üründür.

Alüminyum kaplar (preslenmiş veya dövülmüş)

Dökme alüminyumdan yapılmayan tavalar ve tencereler dökülmez, preslenir veya dövülür. Bu amaçla, bir parça bir alüminyum plakadan delinir ve daha sonra çok kuvvetle şekillendirilmiş veya soğuk dövme haline getirilir.
Özellikle presleme, genellikle sadece 2-3 mm et kalınlığına sahip oldukça ucuz ürünler için kullanılır.

Dövme alüminyumdan yapılmış tencere, alüminyumdan presleme sırasındakinden çok daha fazla kuvvet uygulandığı dövme işlemi nedeniyle modifiye edilmiş, daha kararlı bir malzeme yapısına sahiptir. Bu nedenle dövme alüminyumdan yapılmış bir pişirme kabı genellikle preslenmiş alüminyumdan yapılandan daha dayanıklıdır. Dövme sırasında daha karmaşık yapılar da elde edilebilir, örneğin alüminyum döküm için tipik olarak güçlendirilmiş bir jant.

Avantajları

Preslenmiş alüminyum tencere ve tavalar genellikle dökme alüminyum tencere ve tavalardan daha ucuzdur; dövme alüminyum için fiyat farkı daha küçüktür.

Dezavantajları

Oluşan alüminyumdan yapılmış tencere, soğukken malzemede artık gerilmeler taşır, çünkü aslında düz alüminyum plaka tava şeklinde veya tencere şeklinde bir forma zorlanmıştır. Bu malzeme gerilmelerine ek olarak, kullanımdaki termal genleşme gerilmeleri de vardır. Özellikle ince malzeme ile, aşırı durumlarda (örneğin kepçenin aşırı ısınması), bazın kalıcı deformasyonlarının burada meydana geldiğini gözlemledik.
Bu nedenle, ince, preslenmiş alüminyum pişirme kapları bazen yaygın seramik ocaklarda kullanım için onaylanmamıştır.

Alüminyumun geri dönüşümü kolaydır

Alüminyum (dökme, preslenmiş veya dövülmüş olsun) yeniden kullanımının çok kolay olması büyük bir avantaja sahiptir. Diğer metallere kıyasla nispeten düşük erime noktası (sadece 650-700 ° C) nedeniyle, daha az enerji gereklidir. Bu nedenle, alüminyum / dökme alüminyumdan yapılmış bir tava veya tencereyi atarsanız, lütfen geri dönüşüm kutusuna koyun. Ve belki de tencereniz bir demiryolu vagonu veya motor bloğu veya korkuluk veya kör olarak geleceğe sahip olacak !

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir