3D Baskı Fiyatları Nasıl Hesaplanır ?

3D Baskı Maliyetleri
Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0 Posta tarihi: 20 Aralık 2019

3B yazıcı işletmeniz için pahalı bir yatırım olabilir. Ancak, zaman içinde üretim maliyetlerinin düşmesi nedeniyle kendi malieyetlerini çıkarabilir. Bu yazıda, 3D baskınızın fiyatını hangi faktörlerin oluşturduğu ve 3D baskı maliyetlerinin nasıl tanımlanacağı üzerine bilgi vereceğiz.

Filament miktarının anahtar faktör biliyorsunuzdur. Doğru olmasına rağmen, kişi başına düşen tek katkı değildir. Yazdırma ayarları ve nesne özellikleri gibi diğer özellikler, ihtiyaç duyduğunuz malzeme miktarına katkıda bulunur.

3B BASKI MALİYETİ NELERDİR?

Baskı teknolojileri

3D baskı maliyetleri, kullanılan baskı teknolojisinin türüne bağlıdır. 3 tip vardır:

SLS (Seçici Lazer Sinterleme),

SLA (Stereolitografi) ve

FDM (Sigortalı Birikim Modellemesi).

FDM, listelenen üç ürün arasında en ucuz teknolojidir ve SLS en pahalı olanıdır.  Uygun fiyatlı bir FDM yazıcıyı 1000 TL ‘den bulabilirsiniz, bir SLS makinesi en az on kat daha maliyetli olacaktır.

FDM baskısında, sıcaklık kontrollü bir kafa bir termoplastik malzeme tabakasını bir yapı platformuna tabaka halinde ekstrüze eder. FDM 3D yazıcılar, düşük makine fiyatı, uygun maliyetli filamentler ve düşük bakım maliyetleri nedeniyle uygun maliyetli bir çözümdür. Ancak, 3D baskı dünyasını keşfederken, bu çözümlerin tam olarak ne kadar kesin olduğu belli değil. Tek bir baskının fiyatını oluşturan nedir?

Bir Nesnenin Boyutu

Yazdırma nesnenizin boyutu, gerektireceği filament miktarını etkiler (ancak tanımlamaz). Bunun arkasındaki matematik basittir: baskı ne kadar büyükse, ihtiyacınız olan filaman o kadar  fazla olur ve  bir nesne için ödeyeceğiniz fiyat o kadar artar.

Dolgu Yoğunluğu

Boyuta ek olarak, baskınızın dolgu yoğunluğunu da belirlemelisiniz. Genellikle, 3B baskılar% 100 plastik dolgulu sağlam parçalar değildir. En yaygın dolum oranı% 20’dir. Parçalarınızı daha güçlü ve daha ağır yapmak istiyorsanız  , dolgunun artmasına bağlı olarak fiyat artacaktır . Parçanın çok güçlü ve / veya ağır olması gerekmiyorsa, dolguyu azaltmak ve dolayısıyla fiyatı düşürmek daha iyidir.

Ayrıca, ayrılma desteği kullanırsanız, fiyatı kullandığınız destek miktarına göre artırır.

Filamentin Markası ve Türü

Farklı markaların filamentleri için farklı fiyatları vardır – ve bazen nihai ürünün kalitesine katkıda bulunur. Kilogram başına yaklaşık 10 € ‘luk bir makara bulmak mümkündür, ancak son parça makara başına 40 avroluk filamentin sağlayabileceği düzgün bir yüzeye sahip olmayabilir. Her zaman durum böyle değildir, ancak bir 3B baskı düşünüldüğünde, çoğu durumda parçanın nihai kalitesi, bir filamentin fiyatından daha önemli olmalıdır.

Ayrıca, bazı malzemeler diğerlerinden daha pahalıdır. ABS en yaygın plastiklerden biridir ve bu nedenle makara fiyatı en düşük fiyatlardan biridir.  Bununla birlikte, daha karmaşık veya sağlam malzemelerle ilgileniyorsanız, durum önemli ölçüde değişebilir. Modern metal dolgulu filamentler, 1-2 kilogramlık makara başına yüzlerce avroya mal olabilir.

Baskı Süresi

Tüketilen baskı ve harcanan zamanın dikkate alınması önemlidir. Normalde, bir 3D yazıcı, çalışan bir buzdolabıyla aynı miktarda elektrik tüketir.

Büyük bir nesneyi yazdırmak birkaç gün, hatta haftalar sürebilir. Baskı çiftliğinize ulaşmadan önce baskı biterse, bir yazıcı IDLE modunda kalır ve elektrik tüketir. Neyse ki, bazı  modern 3B yazıcıların otomatik kapanma işlevi vardır (örneğin,  Bolt Pro ).  Tek seferde enerjinin korunmasına, maliyetlerin düşürülmesine ve daha ekolojik hale gelmesine yardımcı olur .

Tabaka Kalınlığı

Katman kalınlığı, filament miktarını kendi başına etkilememesine rağmen, baskı için harcanan zamanı ve sonuç olarak, ilgili elektrik maliyetlerini etkiler.

3B Yazıcının Fiyatı

Bir işletme işletiyorsanız, her zaman başarınızı izlemeniz ve yatırım getirisini (YG) hesaplamanız gerekir. Bunun için, aynı zamanda bir 3D yazıcının fiyatını ve bunun ne kadar verimli olduğunu içereceksiniz. Daha düşük kalitede parçaları olan daha ucuz makineler daha sık değiştirme gerektirebilirken,  pahalı profesyonel yazıcılar daha uzun sürebilir . Bu nedenle, düşük peşin maliyetler uzun vadede daha büyük kayıplara neden olabilir.

3D BASKI MALİYETLERİNİN HESAPLANMASI: ÖRNEK

Fiyatlara katkıda bulunan 3B baskının tüm özelliklerini dikkate alarak, varsayılan bir baskıda ne kadar harcayacağınızı hesaplayalım. Standart almak 40 x 31 x 48 mm boyutlarında baskı yapar. 200 um ve% 20 dolgu kalınlığı ile parçanın ağırlığı yaklaşık 15.58 gram olacaktır. Filamentin fiyatı göz önüne alındığında, 750 gram makara başına 45 Euro (Mühendislik PLA), yaklaşık 1 euro size mal olacak. Yazıcı baskı başına yaklaşık 50 watt tüketebilir zaman, bölgesel elektrik maliyetlerinize bağlıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir